SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Zam Farkı Çıktı! 4A 4B 4C Emeklisi İçin 09.30’da Müthiş Müjde Geldi

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekliye zam farkı sürprizi. 4A 4B 4C emeklisini sevindirecek haber geldi. Cumhurbaşkanı talimatıyla maaşlara zam farkı gelecek.

Emeklilere 3 Temmuz’da yapılacak zam için artık son günler. Ancak hala bazı konularda tereddütler var. Bunların başında ise emekliye refah Payı olacak mı, olmayacak mı sorusu geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bu konuda olumsuz açıklamalarda bulundu. O nedenle de milyonlarca emekli gergin bekleyişine devam ediyor. Ancak Ankara kulislerinden gelen son bilgi emekliye refah Payı olacağı yönünden.

4A 4B 4C emeklisi için beklenen zam oranları hesaplanmaya başlandı. Ancak kesin rakamlar 3 Temmuz 2024 saat 10.00’da belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu, Emekli zammı için belirleyici olacak Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak, ardından da 6 aylık enflasyon kesinleşecek. Enflasyon zammı zaten kesin ancak refah Payı konusunda kafa karıştıran açıklamalar var. Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı “refah payı henüz kararlaştırılmadı” açıklaması emekliyi üzdü. Milyonlarca emekli, Refah Payı konusunun netlik kazanmasını beklerken Ankara kulislerinden Yeni Haber geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EMEKLİ İÇİN ÖZEL TALİMAT

Son gelen kulis bilgilerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekliler için özel talimat verdi. Kurmayları ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı için hazırlık yapılmasının istediği öğrenildi. Yani temmuz ayında enflasyon zammına ilave olarak refah payı zammı da gelecek.

20 TEMMUZ’A KADAR BELLİ OLACAK

SGK uzmanları ise bu durumda emekli zam sürecinin biraz daha uzayabileceğini düşünüyor. Çünkü Ocak ayında böyle bir tablo ortaya çıkmıştı. Ocak ayında ilk olarak 5 puan refah Payı zammı açıklanmış ancak emeklilerden gelen tepkiler üzerine 11 puana kadar çıkarılmıştı. Toplamda ise %49.25 zam yapılmıştı. Temmuz’da da benzer bir tablo olabileceğini düşünen SGK uzmanları, emekli zam sürecinin 20 Temmuz’a kadar tamamlanmasını bekliyor.

ZAM FARKI HESAPLARA YATACAK

Ancak zam süresinin uzaması farklı bir sorunu da gündeme getirecek. Çünkü memur emeklisi zamlı maaşını 1 Temmuzdan itibaren almaya başlıyor. SSK ve bağ-kur emeklisi ise 17-28 Temmuz arası maaş alacak. Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre sürecin uzaması durumunda emekliye zam farkı çıkacak. Ocak ayında da bu şekilde olmuş, zam farkı şubat ayının başında ödenmişti.

EMEKLİ ZAM ORANLARI NE KADAR OLACAK?

Emekli zam oranları ile ilgili şu an için net bir rakam yok. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi refah Payı zammı henüz kesinleşmedi. Ancak enflasyon zammının emekliye %25 olarak yansıması bekleniyor. SSK ve bağ-kur emeklisi %25, memur emeklisi ise yüzde 20 zam alacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]