SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Ve 21.000 TL oluyor! 19.21’de Flaş Asgari Ücret Açıklaması

Yayınlanma:
ABONE OL

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarının aksine, asgari ücrete Eylül ayında mutlaka zam yapılacağını iddia etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’de asgari ücret düşük değil” açıklaması, milyonlarca asgari ücretliyi kızdırdı. Hükümet kanadından gelen açıklamalar zam yapılmayacağını kesin bir dille belirtse de, SGK Başuzmanı İsa Karakaş bu konuda farklı düşünüyor.

HÜKÜMET KANADINDAN AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de asgari ücretin düşük olmadığını belirterek zam yapılmayacağını söyledi. Bu açıklama, asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlar arasında büyük tepki topladı. Hükümetin diğer yetkilileri de benzer açıklamalar yaparak zam yapılmayacağını vurguladı.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Ancak, SGK Başuzmanı İsa Karakaş, Şimşek’in açıklamalarının ardından farklı bir iddiada bulundu. Karakaş, asgari ücrete Eylül ayında mutlaka zam yapılacağını ısrarla dile getirdi. “Asgari ücretin güncellenmesi kaçınılmaz bir son,” dedi.

İSA KARAKAŞ’IN AÇIKLAMALARI

İsa Karakaş, gelir dağılımındaki uçuruma dikkat çekerek, en yüksek gelir dilimi ile en düşük gelir dilimi arasındaki farkın 15 kattan fazla olduğunu belirtti. Nüfusun sadece yüzde 1’inin Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 40’ına sahip olduğunu ifade eden Karakaş, asgari ücretin bu yüksek uçurum arasında dörtte bir oranında eridiğini söyledi.

ARA ZAM BEKLENTİSİ

Karakaş, asgari ücrete Eylül ayında yapılacak zam oranının yüksek olacağını belirtti. “Gelir dağılımındaki dengesizlik, asgari ücretin güncellenmesini kaçınılmaz hale getiriyor,” dedi.

Asgari ücretliler, hükümet kanadından gelen zam yapılmayacağı açıklamalarına rağmen, SGK Başuzmanı İsa Karakaş’ın Eylül ayında zam yapılacağı yönündeki iddialarını umutla bekliyor. Gelir dağılımındaki dengesizlik ve enflasyonun etkisi, asgari ücretin güncellenmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Eylül ayında yapılacak olası bir zam, asgari ücretlilerin maddi durumunu iyileştirme yolunda önemli bir adım olabilir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]