SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Mehmet Şimşek SON DAKİKA Açıkladı: Asgari Ücret Bu Yıl Artmış Olacak

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücrete ara zam son dakika! Bakan Şimşek az önce açıkladı. Asgari ücret bu yıl artacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardığını belirtti. Asgari ücretin bu yıl reel olarak artacağını ve enflasyona karşı vatandaşları korumaya devam edeceklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk canlı yayınında Türkiye ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Döviz rezervlerinden asgari ücrete, enflasyondan vergi düzenlemelerine kadar birçok konuya değinen Şimşek, ekonominin gidişatıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

REZERV ARTIŞI VE IMF KRİTERİ

Bakan Şimşek, Türkiye’nin döviz rezervlerinin güçlü bir şekilde arttığını ve Merkez Bankası rezervlerinin IMF kriterlerine yaklaştığını belirtti. “Yurt içi bankalarla olan swapları neredeyse 5 milyar dolara indirdik. Swap hariç net rezerv artı 12 milyar dolara yükseldi,” dedi.

KAYNAK GİRİŞİ

Şimşek, Mart sonundan bu yana net bazda Merkez Bankası’nın rezervlerine 78 milyar dolarlık kaynak girişi olduğunu açıkladı. “Kaynak girişi zaten çok güçlü, nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz,” dedi.

REEL ARTIŞ VE GEÇİM SIKINTISI

Asgari ücretin bu yıl reel olarak artacağını belirten Şimşek, “Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Türkiye’de asgari ücret düşük değil ama geçim sıkıntısı elbette var. Biz refahı artıracağız,” dedi. Ayrıca, çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini vurguladı.

YENİ VERGİ PAKETİ

Yeni vergi paketine ilişkin konuşan Şimşek, “Üzerinde konuşulan paket bizim süzgecimizden geçmiş değildir. Bahşiş vergilendirilmesi hiç gündemimizde olmadı. Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değil,” dedi.

VERGİ AVANTAJLARI VE KAYITDIŞILIKLA MÜCADELE

Şimşek, kayıt dışılıkla mücadelede kararlılık vurgusu yaparak, “GYO’ların vergi istisnalarını kaldırmayı düşünüyoruz. Yap-işlet-devret şirketlerine yüzde 30 vergi düşünüyoruz. Kripto varlıkları vergi kapsamına alacağız,” dedi. Ayrıca, çok kazananları uyararak kayıt dışı cezalarını ağırlaştıracaklarını ve denetimlerin artacağını belirtti.

CARİ AÇIK VE BÜTÇE AÇIĞI

Cari açıkta ve bütçe açığında başarı sağladıklarını ifade eden Şimşek, “Geçen Mayıs ayında yıllık cari açık 57 milyar dolardı. Bu Mayıs ayında 26 milyar dolara muhtemelen inecek. Cari açık konusunda başarı sağlandı,” dedi. Bütçe açığının milli gelire oranını gelecek yıl yüzde 3’ün altına çekmeyi hedeflediklerini de ekledi.

ENFLASYON VE BÜYÜME

Şimşek, enflasyonun düşeceğine ve vatandaşların bu düşüşü hissedeceğine vurgu yaparak, “Piyasa 24 ay içerisinde enflasyon yüzde 20’ye düşecek diyor. Biz ise bu sene sonunda en kötü ihtimalle Merkez Bankası 38 olur ancak 42’ye kadar yolu var diyor,” dedi.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]