SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

7 Bin 134 TL Zam Geldi! Yarından Sonra Geçerli Olacak

Yayınlanma:
ABONE OL

3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileri, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranının yanı sıra kıdem tazminatı ve birçok ücret için üst limitleri de değiştirecek.

Temmuz ayına girilmesiyle birlikte milyonlarca emekli ve memur, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda. TÜİK tarafından duyurulacak enflasyon verileri, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına yapılacak zam oranının yanı sıra memur maaşları için de referans alınacak artış oranını kesinleştirecek. Aynı zamanda, kıdem tazminatının tavan tutarı da bu verilerle birlikte doğrudan değişecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVAN TUTARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı: İlk 5 ayın enflasyon verileri dikkate alındığında, çarşamba günü yapılacak açıklamayla birlikte 6 aylık enflasyon farkının %20.35 seviyesinde olacağı öngörülüyor. Bu oran, şu anda 35 bin 57 TL olan kıdem tazminatı tavan tutarının 42 bin 191 TL’ye yükselmesi anlamına geliyor. Bu da kıdem tazminatı tavanında 7 bin 135 TL’lik bir artış olacağı anlamına geliyor.

Taban Tutarında Değişiklik Olmayacak: İşten çıkarılma ya da gerekli durumlarda işten ayrılma halinde 1 yılın üzerinde çalışanların hak kazandığı kıdem tazminatının taban tutarında ise bir değişiklik olmayacak. Ocak ayında 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücret, kıdem tazminatının tabanı için referans olarak kullanılmaya devam edecek. İktidarın, bu yıl asgari ücrete ek zam yapılmaması yönünde aldığı karar nedeniyle, kıdem tazminatında yaşanacak değişiklik yalnızca tavan tutar ile sınırlı kalacak.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMLARI

Emekli ve Memur Maaşlarına Zam: TÜİK tarafından 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileri, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyecek. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarına yapılacak zam oranı, memur maaşları için de referans alınacak artış oranını kesinleştirecek. Bu zam oranları, milyonlarca emekli ve memur için büyük önem taşıyor.

Resmi Açıklama Bekleniyor: İktidarın, enflasyon verilerinin açıklanmasından birkaç gün sonra resmi açıklama yapması ve emekli zammını duyurması bekleniyor. Emekliler ve memurlar, yapılacak bu zammın maaşlarına nasıl yansıyacağını merakla bekliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
16 Milyon Emekliye TAHSİS NO’ya Göre Zamlı Ödeme! Pazartesi 08.30’da Başlıyor

16 milyon emekliye tahsis numarası sonuna göre ödeme yapılacak. Zamlı ödemeler pazartesi 08.30’da başlıyor. Milyonlarca emeklinin beklediği gün geldi. Sevindirici haber Az evvel verildi. 16 milyon emekli için zamlı ödemeler başlıyor. Emekli tahsis numarası sonuna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin IBAN numarasına ödemeler yatacak. Pazartesi 08.30’da başlayacak olan ödemelere ilişkin SGK’dan son dakika açıklaması geldi. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
1993-2019 SGK Girişliler Yaşadı! Erken Emeklilik Listesi Yayımlandı

SGK girişi 1993-2019 arası olanlar için yeni erken emeklilik listesi yayınlandı. Adı soyadı listede olanlar emeklilik biletini kapıyor. Ekonomik ve sosyal anlamda rahatlamak isteyen milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatlarını yakalamak ve bir an önce çalışma hayatını tamamlamak istiyor. EYT düzenlemesi bu konuda önemli bir fırsat sunmuş Yaklaşık 5 milyon kişi için erken emeklilik yolu açılmıştı. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]