MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Ekonomi, Flaş » LPG`li araç sahiplerine duyuru!
LPG`li araç sahiplerine duyuru!


LPG & CNG Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında randevulu sisteme geçilmiştir.

Konuyla ilgili açıklama yapana TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı İlter ÇELİK,

“Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinin Dudullu, Kumburgaz, Beylikdüzü ve Kartal‘da bulunanLPG&CNG Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında randevulu sisteme geçilmiştir.http://lpgrandevu.mmo.org.tr/ adresinden alınacak olan randevuların saatlerine riayet edilmesi halinde araç sahipleri araçlarının LPG Sistemlerinin muayenesini en kısa sürede yaptırabileceklerdir.

Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılan araç muayenelerinin ne denli güvenli ve titiz olduğu kamuoyunca bilinmektedir. Bu doğrultuda hizmetin sunumunun da pratik ve daha kaliteli olabilmesi yönünde çalışmalarımız da sürmektedir. Randevu sistemi konusunda LPG‘li araç sahiplerinin  gösterecekleri titizlik ve ilgiye şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi LPG&CNG Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonları

 

Anadolu Yakası / KARTAL

Eski Yakacık Cad. Siemens Yanı Kartal Spor Açık Otopazarı İçi
Tel: 0216 473 08 54 – 0216 473 08 54

Anadolu Yakası  /   DUDULLU

Kadosan Sanayi Sitesi P Blok No:1 (Opet Yanı)
Tel: 0216 314 37 54 – 0216 314 37 54

Avrupa Yakası   /   KUMBURGAZ

E-5 Karayolu Üzeri Princess Marin Hotel Karşısı Kamiloba Opet Benzin İstasyonu Yanı
Tel: 0212 885 97 65- 0212 885 97 65

Avrupa Yakası / BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi
Birlik Sanayi Sitesi 7. Cadde Beylikdüzü
Tel: 0212 876 02 04 -0212 876 02 04

Toplumun can ve mal güvenliği açısından olası vahim olayları önlemek için LPG‘li araç dönüşüm ve kontrolleriyle ilgili bazı hususları kamuoyu ile yeniden paylaşmak istiyoruz.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AİTM Yönetmeliği (Araçların, İmal, Tadil, Montajı Hakkındaki Yönetmelik) uyarınca, araçların muayene istasyonlarında fenni periyodik muayeneleri öncesinde istenmesi gerekenLPG Gaz Sızdırmazlık Raporu düzenleme çalışması 1999 yılından beri; Bakanlığın yaptığı yetki devri sonucu araçların LPG‘ye dönüşümlerinin son kontrolüyle ilgili Montaj Tespit Raporu onayı düzenlenmesi çalışması da 2005 yılından bu yana, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından başarıyla yürütülmektedir.

Yetkili firmalarca LPG‘li kullanıma dönüştürülen her araç, Odamız bünyesindeki uzman mühendislerce tek tek kontrol edilmekte, standartlara uygun olmayan dönüşümlerin düzeltilmesi sağlanmakta, araçların trafik tescilleri ve fenni muayeneleri Odamızın bu denetiminden sonra yapılabilmektedir. Ancak ilgilimevzuata ve standartlara uygun olmayan, yetkisiz firmalarca dönüştürülmüş, bu dönüşüme ilişkin son kontrollerini ve periyodik gaz sızdırmazlık kontrollerini Odamıza yaptırmayan araçların trafikte var olduğu bilinmektedir. Bu tür araçların trafikten men edilmesi gerektiği açıktır.

Odamızın görev ve yetki alanında giren hususlarla ilgili olarak, araçlarını LPG‘li kullanıma dönüştürmek isteyen veya bu dönüşümü yaptırmış ama bu işlemi yapan firma/lar tarafından son kontrol için Odamıza yönlendirilmemiş araç sahiplerinin, can ve mal güvenlikleri için yasal gereklilikleredikkat etmesi gerekmektedir. Dönüşüm yapan firmanın MMO‘dan tescilli olup olmadığı, firmada MMO yetki belgeli bir mühendisin istihdam edilip edilmediği, dönüşümde kullanılan malzemelerin ilgili standartlara uygun olup olmadığı yurttaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususların başında gelmektedir. Yurttaşlarımızın yetkili firmalarda dönüşüm yaptırdıktan sonra MMO‘nun düzenleyeceği Montaj Tespit Raporu onayını almaları ve özel araçların iki yılda bir, ticari araçların ise yılda bir kez gaz sızdırmazlık testlerini yine Odamıza yaptırmaları gerekmektedir. Kamuoyu önemle duyururuz” dedi.

📆 07 Eylül 2011 Çarşamba 11:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR