MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Pendik, Tuzla » Akaryakıt istasyonlarını sahte çekle dolandırdılar!
Akaryakıt istasyonlarını sahte çekle dolandırdılar!


İstanbul’da bazı TIR şoförlerinin ‘Van’a yardım malzemesi götürüyoruz’ bahanesiyle akaryakıt istasyonlarına sahte çek dolandırıcılığı yaptığı iddia edildi. Sahte ve karşılıksız çeklerle dolandırılan akaryakıt istasyonu sahiplerinin zararlarının 250 bin lirayı bulduğu öğrenildi.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bazı kişilerin kamyon ve TIR sürücüleriyle anlaşarak sahte ve karşılıksız çeklerle akaryakıt istasyonlarını dolandırdıkları belirlendi. İnandırıcı olması içinde şehit cenazeleri ve Van’da yaşanan depremi bahane ettikleri anlaşılan sürücülerin, sahte çekleri akaryakıt istasyonu yetkililerine vererek depolarını bedavaya doldurdukları kaydedildi. Üç akaryakıt firmasının dolandırıldığı vurgunun boyutunun ise 250 bin lira olduğu ifade edildi. Gebze ve Tuzla Cumhuriyet Başsavcılıkları, 60 tır ve kamyon sürücüsü ile sahte çeklerde kaşesi bulunan iki paravan şirket hakkında soruşturma başlattı.
Pendik ve Tuzla’da ortaya çıkan kamyon çetesi ile işbirlikçilerinin mazot vurgunu, iddiaya göre Kurban Bayramı’ndan iki hafta önce başladı. Kamyon ve TIR sürücülerine verdiği mazot karşılığı 152 bin lirası dolandırılan Ufuk Petrol Ürünleri’nin sahibi Hakan Ahmet Özgüven’i geçtiğimiz ayın ortalarında bir nakliyat şirketinin sahibi olduğunu söyleyen Müslüm K. isimli biri aradı. Daha önceden bir adamını göndererek Ufuk Petrol’ün kartını aldığını söyleyen Müslüm K., telefonda ‘Ne şekilde yakıt veriyorsunuz?’ sorusuna çek ve benzeri teminat kabul ettikleri cevabını aldı.

“VAN DEPREMİ OLDUĞU İÇİN ARABALAR YOĞUN ÇALIŞIYOR”
Telefon konuşmasının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra Müslüm K., çeklerin fotokopisini Ufuk Petrol’e fakslayarak, “Çeklerin sağlam olup olmadığını bankaya sordurun. Tamam derseniz arkadaşlarla çeklerin asıllarını size gönderirim. Siz de yakıtı göndereceğim kamyonculara verirsiniz.” dedi. Çekleri bankadan sorduran ve karşılıkları olduğunu gören Ufuk Petrol yetkilileri kamyonculara yakıt vermeye kabul etti. 1 Kasım 2011 günü bir kamyoncu zarfın içinde yaklaşık 40 bin lira tutarlı çekleri getirerek istasyon sahibi Ahmet Hakan Özgüven’e veren kamyoncu, “Van depremi olduğu için arabalar yoğun çalışıyor. O yüzden yüklü miktarda yakıt alacağız.” dedi. Bu şekilde TIR ve kamyon sürücüleri Ufuk Petrol’den depolarını doldurmaya başladı. Çeklerin bakiyesi azalınca istasyon sahibi tekrar Müslüm K.’yı aradı. Bunun üzerine toplamda 152 bin liralık çek, Ufuk Petrol’e yine kamyoncular aracılığıyla ulaştırıldı. Hafta sonu olduğu için çeklerin sağlam olup olmadığını bankadan sorduramayan Özgüven, istasyona gelen tır ve kamyonlara yakıt vermeye devam etti. O gece kamyoncuların yakıt verdiğini anlatan Özgüven, “Üzerlerinde Van’a gidecek konteynerlar vardı. Pazartesi olduğunda çekleri sordurdum. Karşılığı yoktu. Ben de çeklerin üzerinde yazılı Kastamonu’daki şirketi aradım. Şirket yetkilisi bana kasalarının çalındığını ve içinde de boş çek koçanlarının olduğunu söyledi. O günden beri hiçbirine ulaşamıyoruz.” diye konuştu.“ŞEHİT CENAZESİNE KATILACAĞIZ”

Petropark Akaryakıt istasyonun sahibi Oktay Demir’in de aynı yöntemle 56 bin lirası dolandırıldı. İddiaya göre istasyon müdürü Metin Abdioğlu bir müşteriyle ilgilenirken iyi giyimli birisi gelerek kartvizit istedi. Abdioğlu’na ‘Biz yüklü yakıt alımları yapıyoruz. Cari çalışıyor musunuz?” diye soran kimliği belirsiz kişi daha sonra oradan ayrıldı. Yine birkaç gün kendini Umut Kaan B. Olarak tanıtan bir kişi, Ufuk Petrolleri’nde olduğu gibi çekleri fakslayarak kontrol edilmesini istedi. İstasyon sahibinden tamam cevabı alınınca Petropark’la da çek karşılığı akaryakıt alım satım işi başladı. Çeklerin bakiyesi azalınca müdür Metin Abdioğlu, Umut Kaan B.’yi aradı. Umut Kaan B., “Şu an Tokat’tayım. Şehit cenazesine katılacağım. Yarın çeklerinizi göndereceğim.” diyerek telefonu kapattı. Aynı gün kamyoncular akaryakıt istasyonuna gelip çekleri vererek depolarını doldurdu. İstasyon müdürü Abdioğlu, “Önce Umut Kaan B.’yi aradım. Limit doldu dediğimde ‘Şehit cenazemiz var. Çekleri göndereceğim’ dedi. Şehit cenazesi olduğunu öyle bir duygu sömürüsüyle anlatıyor ki biz de hafta sonu olması nedeniyle çekleri bankadan sorgulatamadık. Hafta başı olduğunda çekleri sorgulattığımda ise sahte olduklarını öğrendim. Çeklerin üzerinde yazılı olan Silivri’deki adrese gittim. Bir süt, yoğurt üretim tesisi bulduk. Mal sahibi o kişilerin kendilerini de dolandırdığını anlattı. Fabrikayı süt, yoğurt üreteceğiz diye kiralamışlar. Savcılığa verdik, şimdi Türkiye’nin her yerinde bu kişileri arıyorlar.” dedi. Abdioğlu zararlarının 56 bin lira olduğunu kaydetti.

Seneger Petrolleri’nin sahibi Yusuf Seneger’in de aynı yöntemle 13 bin lirası dolandırıldığını söyledi. Seneger, “Karşılıksız ve sahte çeklerle yakıt alıyorlar. Kamyoncular geldi ve çekleri vererek yakıt aldı. Benim zararım da 13 bin lira oldu.” diye konuştu. Mağdur olan akaryakıt istasyonları sahipleri avukatları aracılığıyla savcılığa şikâyette bulundu. CİHAN

Galeri
Etiketler: , , , , ,
📆 17 Aralık 2011 Cumartesi 13:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR