MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » İstanbul`a `AB Kültürel Mirası` Jüri Özel Ödülü!

İstanbul`a `AB Kültürel Mirası` Jüri Özel Ödülü!Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu`ya, İstanbul Kültür Envanteri Projesi Europa Nostra`dan özel ödülünü takdim etti.

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri, Avrupa`da sınır ötesi bilgi ve deneyimi teşvik etmekte, somut kültürel mirasın korunmasına kamu bilincini artırmayı ve örneklerin gücüyle en iyi çalışmaları teşvik etmeyi hedefledi.

Bu kapsamda İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi, mirasın korunması ve geliştirmesine yönelik katkıları nedeniyle özel mansiyon verilen 29 proje yer aldı.

İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi’nin ev sahipliğini Kültür ve Turizm Bakanlığı yapıyor. İstanbul Kültür Envanteri, www.istanbulkulturenvanteri.gov.tr adresinde bir araya gelen çalışmalar ve İstanbul`un kültür mirası ve kültür ekonomisine ilişkin detayları farklı başlıklar altında toplandı ve günümüze kadar en kapsamlı arşiv çalışmasını oluşturuyor.

 

Proje, Ekim 2009 ve Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Projeleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Bilimler Akademisi`nin stratejik ortaklığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) desteğiyle İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü lehtarlığında hayata geçirildi.

Şimdilerde Kültür Envanteri, 2011 ve 2012 döneminde İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.
İstanbul üzerinden gerçekleştirilen proje www.envanter.gov.tr adresi üzerinden geliştiriliyor ve giderek ulusal bir envanter sistemi niteliğinde hayata geçirildi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Kültür Turizm İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili`nin katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu`ya ödülünü takdim etti.

2012 yılında Türkiye`den İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri Projesi “Araştırma” dalında Özel mansiyon ile ödüllendirilirken, Miletos İlyas Bey Külliyesi “Koruma” dalında, Allianoi Girişimi ve Dr. Ahmet Yaraş ise “Özel Hizmet” dalında ödül aldı.

Ödül takdiminde sırasında projeye ve ne anlama geldiğine ilişkin bir konuşma yapan, Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ” Bu proje bir işbirliğinin güzel bir sonucudur. Bu internet sitesini herkes kısa yollarına eklemeli. Bu projenin iki ana merkezi var.

Galeri
📆 11 Temmuz 2012 Çarşamba 10:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR