MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kamil Sönmez Hayatını Kaybetti!

Kamil Sönmez Hayatını Kaybetti!Türk halk müziği sanatçısı Kamil Sönmez, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 65 yaşında hayatını kaybetti.

1947 yılında Ordu’nun Perşembe ilçesinde dünyaya gelen ve asıl adı Kamil Sönmer olan ünlü sanatçı, çoğunlukla Karadeniz türküleri seslendirdi. Türk halk müziği sanatçısı olan Sönmez, aynı zamanda sinema ve tiyatro oyunculuğu da yaptı. İlköğretimini Giresun’da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera-Şan bölümüne girdi. 1968 yılında askerliğini tamamladıktan sonra Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı.

Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdürdü. Tiyatroda oyunculuğunu sürdürürken Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında ilk plağı olan İnce Memed – Hekimoğlu ile şarkıcılığa başladı. Sonra halk türküleri sınavını kazanarak radyoya girdi.

Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarından biri oldu. Bu sırada sinema filmlerinde de rol aldı. 1996 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Türk Halk Müziği korosunda solist olarak görev yapan sanatçıya, 1999 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı verildi. İSTANBUL (İHA)

 

📆 20 Aralık 2012 Perşembe 09:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR