MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » TÜED, Emekli Kadınları Üye Olmaya Davet Ediyor!
TÜED, Emekli Kadınları Üye Olmaya Davet Ediyor!


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla T Ü E D Kartal Şubesi tarafından Kartal Merkez Antepli Restaurant  400 civarında bayan üyelerle yemekli bir kutlama yapıldı. Yemek ve günün anlamına uygun olarak ufak bir hediye dağıtılmıştır. Toplantıya Kartal Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu ve T Ü E D Kartal Şubesine bağlı bayan üyeler katılarak kadınlar gününü kutladılar.

 

Yıldız, bütün emekli Kadınları TÜED’e üye olmaya davet ediyoruz.

 

T Ü E D Kartal Şubesi Başkan Arif Yıldız yaptığı konuşmada; ” 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar gününüz kutlu olsun.

 

8-mart-tued

 

Dernek Başkanı olarak Yönetim Kurulu adına Sizleri Saygı ile selamlıyorum

Değerli Kadınlar 8 Mart Onurlu hareketin başlangıç tarihinden günümüze kadarki uzantısını hatırlayarak Dünyaya mal olan o kahraman Kadınları minnetle yâd edelim.

8 Mart 1857 tarihinde yani 155 yıl önce kadına reva görülen ayırımcılığı en zor şartlarda insanlık dışı düşük ücret ve uzun saatlerce çalışma koşullarına karşı başta New York ta Tekstil sektöründe çalışan Kadınların Başlattığı direnişin devamında tam 52 yıl sonra Danimarka’nın Kophenhang  Şehrinde  Enternasyonal   toplantısında  8 Mart  Kadın  mücadelesinin günü olarak  karar  altına  alındı  Yani  1909  yılında  hareketin  başlangıç  yeri  olan Amerika’nın  Newyork’da  Binlerce  Kadın  mitingler  ve  yürüyüşler  yaptılar  bu yürüyüşlerde  sloganlar  Ekmek ve  Gül  idi  Ekmek  Yaşama güvencesini karın tokluğunu  Gül ise daha  kaliteli  ve onurlu  yaşamayı  simgeliyordu.

 

1909 da  yine  daha  görkemli ve daha  kararlı yürüyüşler yapıldı

1910 Yılında Almanya da CLARA ZETKİN isimli Kadının önerisi ile 8- Mart Dünya Kadınlar günü olarak kabul edildi.

 

1911 Yılında Dünya Kadınlar günü mücadelesine birçok Ülke katıldı etkinlikler yürüyüşler yapıldı Tarih ye mal olan TRINGEN yangınında yüzlerce Kadın yanarak yaşamını yitirdi.

1917—1975—1977 bu tarihlerde önemli kararlar alınmıştır ve sonuçta bu gün 8- Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü olarak birçok Ülkeden kutlamaktadır.

 

Değerli Kadınlar Başlangıcı 1857 NEWYORK da mücadelede ismini bilmediğimiz Yaşamını yitiren Kadınların ve her aşamada TRANGEN Yangınında yaşamını yitirenler ve CLARA ZETKİN ine ve Ülkemizde emperyalizme karşı mücadele veren Kara Fatma Analara Şerife Bacılara Halide Edip Adıvarlara Zübeyde Analara Sabiha Gökçelere Türkan Seylanlara ve bu güne kadar aramızdan ayrılan Hakkın Rahmetine ulaşan Kadın Üyelerimize ALLAHTAN Rahmet diler onurlu mücadelelerini saygıyla anıyoruz.

 

Değerli Kadınlar bu gün Ülkemizde basında medyada görmekteyiz ve duymaktayız

Hala Kadınlar dövülmekte öldürülmekte Hem de Babaları Kardeşleri Kocaları Sevgilileri tarafında İnanın bu üzücü tablo önemli derecede bizleri düşündürüyor ve üzüyor incelendiğinde mesele sosyal ekonomik dengesizlikler ücret azlığı ve işsizlik problemlerine dayanmaktadır.

Devleti yönetenlerin Yasamanın Yürütmenin ve Yargının ciddiyetle eğilmesi lazım

Derneğimiz üzerine düşen uyarıları yapmaktadır Hak arama ve Ülkemizin top yekûn huzur selameti için Derneğin daha etkin olması için bütün emekli Kadınları Üye olmaya davet ediyoruz. ve Bütün emekçi Kadınların gününü kutluyor, Sağlık mutluluklar diliyoruz “ dedi..

 

 

Galeri
📆 07 Mart 2013 Perşembe 12:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR