MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Suriyeli Çocukların ”Ağır Yükü”
Suriyeli Çocukların ”Ağır Yükü”


Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye sınırına yakın bölgelere yerleşen Suriyeli ailelerin çocukları, hayatın yükünü taşıdıkları gibi çadırlarına sıcak yemek taşıma telaşını da yaşıyor.
Yaşadıkları bölgelerdeki çatışmalar ve bombardıman nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 17 bin Suriyeli, güvenli gördükleri için geldikleri Türkiye sınırına yakın bölgedeki Atme kasabası yakınlarındaki çadırlarda yaşama mücadelesi veriyor.

Suriye’nin Hama, Humus, İdlib ve Lazkiye kentlerine bağlı köy ve kasabalarından gelen Suriyeliler, evlerinden aylardır ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşarken, aynı zamanda kısıtlı imkanlar nedeniyle ayakta kalmaya çalışıyor.

 

Derme çatma çadırlarda hijyenik olmayan koşullarda barınan Suriyeliler, Türk Kızılayı ve diğer yardım kuruluşlarının yaptığı yardımlarla karınlarını doyurabiliyor.

Çadırlarda anneler temizlik yapıp çamaşır yıkarken, babalar ise bölgede dağıtılan erzaklardan alabilmek için saatlerce sıra bekliyor.

 

Çadır kent bölgesinde yaşayan 10 bin civarında çocuk da, ailelerinin hayat mücadelesine ortak oluyor. Anne ve babalarının sıcak yemek telaşını çocuklar da yaşıyor. Dağıtılan sıcak yemeklerin çadırlara getirilmesinde çocuklar da görev alıyor.

Yaşadıkları sıkıntılara rağmen günlerini oyun oynayarak geçiren çocuklar, yemek dağıtım zamanlarında ise ellerine aldıkları kaplarla evlerine sıcak bir çorba veya pilav götürebilmenin mücadelesini veriyor.

 

Çoğu zaman ayaklarına giyecek ayakkabı bile bulamayan çocuklar, kaplarına doldurdukları yemeğin ”ağır yüküyle” çadırlarının yolunu tutuyor.

Ailelerinin mücadelesine ortak olmanın gururunu yaşayan çocukların, kimi zaman daha çadırlarına varmadan yolda yedikleri pilavla karınlarını doyurmaya çalıştıkları görülüyor.

 

📆 13 Mart 2013 Çarşamba 10:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR