MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » İstanbul’da Nevruz Coşkusu!
İstanbul’da Nevruz Coşkusu!


İstanbul Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen Nevruz kutlamalarında bayram havası yaşandı. Beraberindeki protokol üyeleri ile el ele tutuşarak yakılan ateşin üstünden atlayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, daha sonra halk oyunları ekibiyle de halay çekti.

İstanbul Valiliği ve Türk Dünyası Belediyeler birliğinin birlikte organize ettiği Nevruz etkinliği İstanbul’da bayram havasında kutlandı. Etkinliğe İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türki cumhuriyetlerinden halk oyunları ekipleri, konsoloslar ve çok sayıda davetli ile öğrenciler katıldı.

Protokol konuşmaları ile başlayan programda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Bu güzel bayram sadece Anadolu’muzda değil çok geniş bir coğrafyada ata yurdumuz orta Asya’dan Balkanlara orta doğuya varıncaya kadar çok geniş bir alanda bugün pek çok ulusun bahar bayramı olarak kutlanıyor. Ve bu geniş coğrafyada bugün baharın müjdecisi olan bugünün getirdiği özel bir enerji ile bahara mutlu, huzurlu ve neşeli giriyoruz” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Bahar İstanbul’a, İstanbul da bahara çok yakışıyor. Dünyanın en geniş coğrafyasında yaşayan ve yaşatılan nevruz kültürü 3 bin yıldır bu diyarlara baharı müjdeliyor. Nevruz Anadolu’dan doğu Türkistan’a hepimizin ortak şifresi ortak bayramıdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Mutlu ve beraberindeki protokol üyeleri el ele tutuşarak iki kez ateşin üstünden atladı. Protokol üyeleri daha sonra önce Türk geleneklerine uygun demir döverek ardından da yumurta tokuşturdu.

Protokol üyelerinin yerlerine geçmesi ile birlikte Türkü cumhuriyetlerinden gelen halk oyunları ekipleri sahne aldı. Marifetlerini birer birer sergileyen ekipler büyük beğeni toplarken, kutlamalara damgasını vuran Irak Kerkük Türkleri Halk oyunu ekibi oldu.

Hareketli müzik eşliğinde sahne alan Kerkük Türkleri ekibi hem katılımcıları hem de protokol üyelerini coşturdu. Vali Mutlu ve beraberindekiler hep birlikte Kerkük Halk ekibine katılarak halay çekti. Katılımcıların ve oyuncularının tamamının halaya katılması ile birlikte İstanbul’daki Nevruz kutlamaları adeta festival havasına dönüştü.

Coşkuyla çekilen halayın ardından diğer halk ekibi oyuncuları da sahne alarak marifetlerini sergiledi. Diyarbakır Halk ekibi ekibine alkışla tempo tutan Vali Mutlu, ekibin güzel oyununa karşı bu kez şeker atarak karşılık verdi. İSTANBUL (İHA)

📆 21 Mart 2013 Perşembe 15:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR