MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Elektrik faturaları AYEDAŞ değil de AESAŞ’tan gelecek!
Elektrik faturaları AYEDAŞ değil de AESAŞ’tan gelecek!


Elektrik faturalarına Dikkat!

Elektrik faturaları AYEDAŞ değil de AESAŞ’tan gelecek!

AYEDAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre;

         İstanbul’un Anadolu Yakasında yürütülen elektrik dağıtım faaliyetleri 4628 sayılı yasa kapsamında ayrıştırılmış olup elektrik dağıtım faaliyeti İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.(AYEDAŞ) tarafından, elektrik satış faaliyeti ise İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.(AESAŞ) tarafından yürütülecektir.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.(AESAŞ), 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3’üncü; Elektrik Piyasasında Gelir ve Tarife Düzenlemesi Kapsamında Düzenlemeye Tabi Unsurlar ve Raporlamaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 39’uncu maddeleri uyarınca elektrik dağıtım şirketlerinin 01.01.2013 tarihi itibarı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrıştırmasına yönelik yasal zorunluluk kapsamında oluşmuş bir şirkettir.

Söz konusu faaliyetleri ayrıştırma işlemi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanmış “Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar”a göre kurulmuştur.

İstanbul Anadolu Yakası Perakende Satış A.Ş.(AESAŞ), İstanbul’un Anadolu Yakası’da bulunan serbest olmayan tüketicilere, serbest tüketici niteliğine haiz olup bu hakkını kullanmayan tüketicilere ve son kaynak tedarikçisi olarak serbest tüketicilere, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen düzenlemeye tabi perakende satış tarifesi üzerinden elektrik satmakla görevlendirilmiş şirkettir. Bunun dışında bölgedeki serbest tüketicilere, şartları tamamıyla serbest piyasa koşullarına göre belirlenmiş elektrik enerjisi tedarikini ikili anlaşma yoluyla sağlamaktadır.

Bu sebeple, 21.03.2013 tarihinden itibaren AYEDAŞ ile elektrik kullanım sözleşmesi bulunan abonelerin tüketimleri AESAŞ tarafından faturalandırılacak ve tahsil edilecektir. Dolayısıyla elektrik abonelerinin eline geçen faturalarda bundan böyle AESAŞ logosu yer alacaktır.

AESAŞ logolu ilk faturanın basımı ise AYEDAŞ Genel Müdürü Mükremin ÇEPNİ, AESAŞ Şirket Müdürü M.Nuri KAVAK ve AESAŞ Şirket Müdür Yardımcısı Erol BİNİCİ tarafından yapıldı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

AYEDAŞ Genel Müdürlüğü

📆 28 Mart 2013 Perşembe 14:27   ·   💬 3 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR