MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Milli Şehit Kemal Bey Anıldı!

Milli Şehit Kemal Bey Anıldı!Kartal Belediyesi, 10 Nisan 1919`da idam edilen, 14 Ekim 1922 tarihinde de ‘Milli Şehit’ ilan edilen Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Kaymakamı Kemal Bey, ölümünün 94. yıldönümünde mezarı başında andı.

 

Anma törenine, Kartal belediye Başkan Vekili Ergun Öztaner, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülseren Böyüktaş,  Kartal Belediyesi çalışanları, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Erol Güler,  Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek,   Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim kurulu ve üyeleri,  Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokrat Parti üyeleri, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal bey ile ilgili çok sayıda araştırması bulunan Dr. Namık Kemal Kurt, Mevlana Kültür Derneği, İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği ve Milli Şehit Kemal Bey’in aile bireyleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Prof. Dr. İbrahim Öztek, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in hayatını anlattı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün mesajı okundu

Anma töreninde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün mesajı, Kartal Belediyesi protokol sorumlusu Yılmaz Özdemir tarafından okundu. Başkan Öz mesajında şöyle dedi:

bogazlayan-kaymakami-anma

 

“Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey 1. Dünya Savaşı’nın yaşandığı dönemde Yozgat mutasarrıf vekili olarak görev yaparken o dönemde işgalcilerle işbirliği yaparak çetecilik yapan Ermenilerin ülkenin değişik yerlerine gönderilmesi sırasında bürokrat olarak görev almıştır. İttihat ve Terakki hükümeti görevden ayrılıp yerine Damat Ferit Paşa’nın başında olduğu Hürriyet ve İtilaf Partisi geldiğinde Ermeni Patrikhanesi ve İngiliz hükümetinin dayatması ile Ermeni tehcirinde görev yapanları yargılamak için Divan-ı Harb-i Örfi adında özel bir mahkeme kurulmuş, dönemin Ermeni Patriği Zevan Efendi tarafından bizzat hazırlanan ve İngilizler tarafından Damat Ferit hükümetine verilen yargılanacaklar ve cezalandırılacaklar listesine tepki gösteren mahkeme başkanı Hayret Paşa bu dayatmayı kabul etmeyerek görevinden ayrılmış onun yerine İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesi olan Mustafa Nazım Paşa getirilmiştir.Mustafa Nazım Paşa’nın hukuki dayanaktan yoksun söylentileri delil kabul ederek verdiği cezalardan dolayı mahkemenin adı halk arasında Nemrut Mustafa Paşa Divanı olarak adlandırılmıştır.

Hukukun siyasallaştırıldığı ve Avrupalılara  yaranmak  için  keyfi cezalar verildiği o dönemde idamını Padişah Vahdettin’in onayladığı ve Şeyhülislamın fetva verdiği Kaymakam Kemal Bey savunmasında şöyle der: ‘Düne kadar hakimler heyeti halinde olan sizler, şu dakikada bir tarih mahkemesi sıfatını almış bulunuyorsunuz. Ermeniler tarafından öldürülen dindaşlarının ve soydaşlarının mateminin Müslümanların yüreklerini sızlattığı ve her gün gelen kara haberlerin halkı tahrik etmekten geri kalmadığı malumdur. Ermeniler ise, Rus Ordularının kah önüne geçerek kah arkasında kalarak, ekseriya memleketin asker kuvvetinden mahrum kalmasına güvenerek facialar meydana getirmekten çekinmiyorlardı. Yozgat Vilayeti dahilinde sevk edilen bazı Ermeni-Muhacir kafilelerine, Ermenilerin Müslümanlara reva gördükleri facialara şahit olmuş, bazı asker kaçaklarının tecavüzü ihtimal dahilindedir. Ancak, savaşta yenilişimizin aleyhimizde meydana getirdiği hezeyanı durdurmak maksadıyla iddia makamının da isteği üzerine, kurbanlar verilmesi bir siyaset icabı sayılıyorsa, bu kurban ben olamam. Siz kurban seçmekte değil ancak hak ve adaletle hüküm vermek vicdani görevini taşıyan bir yüksek heyetsiniz. ‘

 

“Fertler Ölür, Millet Yaşar. Yaşasın Millet”

 

Yargılaması bittikten sonra 10 Nisan 1919’da idam edilen Kemal Bey’in son sözleri şöyledir: “Sevgili vatandaşlarım, ben bir Türk memuruyum. Aldığım emri yerine getirdim. Vazifemi yaptığıma vicdanım emindir. Sizlere yemin ederim ki ben masumum. Son sözüm bugün de budur, yarın da budur. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa kahrolsun adalet! Benim sevgili kardeşlerim, asil Türk Milletine çocuklarımı emanet ediyorum. Bu kahraman millet elbette onlara bakacaktır. Allah, vatan ve milletimize zeval vermesin. Amin. Borcum var, servetim yok. Üç çocuğumu millet uğruna yetim bırakıyorum. Fertler ölür millet yaşar. İnşallah Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır. Yaşasın Millet.”

Böylesi yiğit bir yurtseveri T.B.M.M unutmamış, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün  önderliğinde 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’i ‘Milli Şehit’ kabul etmiştir. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey başta olmak üzere ülkemizin varlığı ve bağımsızlığı için canlarını veren asker, sivil, bürokrat bütün şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün mesajının ardından mezarı başında gerçekleşen anma töreni,  emekli müezzin Vedat Özbaş’ın Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in ruhuna okuduğu dualarla sona erdi.

 

 

Galeri
📆 11 Nisan 2013 Perşembe 12:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR