MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Sivil Toplum, Toplum » Diş Eksikliklerinin Tedavisi!

Diş Eksikliklerinin Tedavisi!Bilindiği üzere eksik dişlerin giderilmesi çoğu zaman sağlam dişlerin kesilip küçültülmesi ile giderilmektedir. Günümüzde ağzımızdaki dişere zarar vermeden diş eksiklikleri tedavi edilmektedir. SEZGİ DENTAL AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ doktorlarından DR AHMET ÖZTÜRK diş eksikliklerinin tedavisi hakkında bizleri bilgilendirdi.

Dişlerinizi koruyunuz!

Ağızdaki mevcut diş eksiklikleri eskiden sabit protezler (kron-köprü),hareketli protezler(hastaların çıkarabildiği damak protezler) yardımıyla giderilirdi. Günümüzde implant uygulamaları bizlere yeni bir alternatif olarak diş eksikliklerini gidermede yardımcı oluyor. Geleneksel yöntemlerle yapılan kaplama veya köprülerde dişlerin kesilmesi gerekirken artık implant uygulamaları sayesinde komşu dişlere zarar vermeden diş kayıpları giderilmektedir. Buradaki temel kazanç doğal dişleri koruyarak ağızda kalma süresini arttırmaktır.

DOKU DOSTU

Eksik dişlerin yerine koyulan implantlar titanyumdan üretilir. Titanyum dokularda alerji ve yabancı madde reaksiyonu yapmadığı için sadece diş hekimliğinde değil aynı zamanda ortopedide de yaygın olarak kullanılır. Bu sebeple implanttı vücudun kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

İmplant üstü protezler iki başlık altında değerlendirilir;

  • Sabit implant üstü protezler
  • Hareketli implant üstü protezler

Sabit implant üstü protezler tek diş veya çoklu diş eksikliklerinde sık olarak kullanılan sistemlerden biridir. Diş eksikliğinin olduğu bölgelere yerleştirilen implantların üzerine yapılan porselen kron veya köprüler yardımıyla dişler tamamlanır. Bazen hastalarımız bütün dişlerini kaybetmelerine rağmen implantlar yardımıyla sabit porselen dişler yapılabilir. Bu durumun insanlar üzerindeki sosyal ve psikolojik etkileri yadsınamaz çünkü tüm dişlerini kaybetmiş bir bireyin tekrar dişerine kavuşmasının verdiği mutluluk tarif edilemez. Hareketli implant üstü protezler ise dişleri olmayan bireyler için konforu anlamlı derecede arttıran ekonomik bir çözümdür. Bu yöntemde daha az implant kullanarak halk arasında çıtçıtlı denen damak şeklinde hareketli protezler kullanılır. Normal şartlarda yemek yerken ağızda oynayan, yerinden çıkan, altına yemek dolan protezlerin implantlarla bu olumsuzlukları giderilir.

 

 

📆 24 Nisan 2013 Çarşamba 20:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR