MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Başbakan Erdoğan’ın Gönüllü Elçisi Olmak İstiyorum!

Başbakan Erdoğan’ın Gönüllü Elçisi Olmak İstiyorum!Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan; “Her yıl 2,3 milyon insan alkol sebebiyle ölüyor”

Yeşilay’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Global Alkol Politikaları Sempozyumu” büyük ilgi gördü. Sempozyumda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan, toplumda alkolün sebebiyet verdiği olaylarda masumların zarar gördüğünü ifade ederek her yıl 2,3 milyon insanın alkol sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte düzenlediği ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Global Alkol Politikaları Sempozyumu” sona erdi.  Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın yaptığı sempozyuma bilim insanları ve medya büyük ilgi gösterdi.

Küresel Anlamda Politikalar Belirlenmeli

Sempozyum açılışında konuşan Dr. Margaret Chan ‘Sempozyumun, uluslararası anlamda bu kadar geniş katılımlı bir konferans olması hem tüm ülkelerin alkol politikalarına verdiği önemi gözler önüne sermiştir hem de alkol sebepli zararın devletler bazında tehlikeli boyutlara vardığının bir göstergesi olmuştur. Alkol; kanser, siroz gibi hastalıkların yanında trafik kazaları, cinayetler, ölümlü kavgalar ve nöropsikolojik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Alkol tüketimi birçok hastalığa sebep olmakla beraber ne yazık ki tedaviyi de engellemektedir. Sağlık sektörü bu konuda yalnız kalmaktadır ve küresek anlamda politikaların belirlenmesi gerekmektedir. Her ülke için kabul edilebilir öncelikler ve politikalar ile dikkatli bir strateji oluşturabilir. Alkol satışını vergilendirme, satış saatlerini sınırlama, alkollü araç kullanımının cezai müeyyidelerinin artırılması gibi politikalar bugün karşılaştığımız birçok felaketi engellemektedir” dedi.

Türkiye Bu Konuda Ciddi Çalışıyor

Dr. Chan, halk sağlığını ilgilendiren konularda STK’ların yalnız kaldıklarını ancak Türkiye’nin Başbakanlık düzeyinde bu konuya eğilmesinin takdire değer olduğunu ifade etti. DSÖ Başkanı Dr. Margaret Chan, ‘Burada Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı’nın yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da bulunması ve bu konferansa destek vermesi Türkiye’nin bu konudaki ciddiyetini gözler önüne sermektedir’ şeklinde konuştu.

 

 

Başbakan Erdoğan’ın Gönüllü Elçisi Olmak İstiyorum

DSÖ Başkanı Dr. Margaret Chan, çalışmalarında başarıya giden yolda global stratejiler arasında bilinç uyandırma ve liderlik bulunduğunu aktararak, “Türkiye’de biz bunu gördük. Türkiye bu anlamda politik düzeyde bu liderliği bize gösteriyor. Halk sağlığı ile ilgili kişisel katkılarından dolayı Sayın Başbakan Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Başbakanla yaptığımız görüşmeler sonucunda şuna karar verdim; gönüllü elçisi olmak istiyorum. Çünkü Türkiye, son 10 yılda tütün tüketimini büyük ölçüde azalttı. Bir Başbakan ülkesi için daha ne yapabilir ki? Dünya çapında onun gibi daha fazla başbakan görmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki tütünle mücadele çalışmalarına da değinen Chan, gençler arasında tütün maddesi kullanım oranının azaldığı söyledi.

 

 

📆 30 Nisan 2013 Salı 14:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR