MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Gençlik, Gezi-Alışveriş, Toplum » Tuzlalı Öğrencilerden Çanakkale Çıkartması

Tuzlalı Öğrencilerden Çanakkale ÇıkartmasıTuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi ve Tuzla Emniyet Müdürlüğü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde anlamlı bir gezi düzenleyerek, Tuzla genelindeki okullarda okuyan yaklaşık 250 öğrenciyi Çanakkale’ye götürdü. Geziye katılan öğrenciler, ders kitaplarında okudukları Çanakkale kahramanlık destanını yerinde görme fırsatını buldu.

canakkale-gezi


Tuzlalı öğrencileri, anlamlı Çanakkale Gezisi’ne geçen hafta Perşembe günü, Sahil Tören Alanı’ndan, Tuzla Emniyet Müdürü Ahmet Korkmaz tarafından uğurlandı. Tuzla Belediyesi’nin tahsis ettiği 6 otobüsle Çanakkale’ye hareket eden öğrenciler, keyifli bir yolculuktan sonra Cuma sabahı Çanakkale’ye ulaştı.

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’na gelen öğrenciler, ilk olarak Eceabat’tan Kilitbahir’e geçti. Kilitbahir Namazgâh tabyalarını gezen öğrenciler, Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret ettiler. Buradan Alçıtepe Köyü’ne hareket eden öğrenci kafilesi, daha sonra yol boyunca Soğanlıdere ve Şahindere Şehitlikleri’ne uğradı.

Kafile, Seddülbahir Köyü’ne geçerek, Ezineli yiğit Yahya Çavuş’un bölgede verdiği dillere destan direnişini rehberlerin anlatımıyla bir kez daha yaşadı. Daha sonra Kabatepe’ye hareket eden öğrenciler,  sırasıyla Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı, Kanlısırt ve Bombasırtı olarak bilinen mevkiden geçerek, Çanakkale savaşlarında tümüyle şehit düşen 57. Alay Şehitliği’ni ziyaret etti. Buradan Arıburnu ve Conkbayırı’na geçen kafile, Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman hareketlerini gözlediği tepeyi de gezdiler.

Ziyaret ettikleri noktalarda toplu hatıra fotoğrafları da çektiren öğrenciler, daha önce ders kitaplarında okudukları kahramanlık destanlarının geçtiği yerleri görme fırsatı sağladıkları için Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzla Emniyet Müdürü Ahmet Korkmaz’a teşekkür ettiler. Gezide öğrenci kafilesine başkanlık yapan Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Başkomiser Celal Özgür Öz tarafından öğrencilere birer klasör hediye etti.

Galeri
Etiketler: , ,
📆 09 Kasım 2009 Pazartesi 16:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR