SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

3’LÜ ZAM Onaylandı! Milyonlarca Kişiye Temmuz’da Geliyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Son dakika haberi… Temmuz’da milyonlarca kişiye gelecek 3’lü zam onaylandı. Peki zam oranları ne oldu? Memur, emekli, asgari ücretli ne kadar zam alacak?

Temmuz 2024 maaş zammı milyonlarca kişinin gündemindeki önemli konulardan biri haline geldi. Çünkü, emekli maaşları, memur maaşları, dul ve yetim aylığı artacak. Ayrıca emekliler için promosyon artışı da var. Çünkü, yeni zam ile birlikte birçok emekli bir üst maaş limitine geçecek. Böylece verilen maaş promosyonları da artık üst limit üzerinden ödenecek. Peki Temmuz’da emekli ve memura ne kadar zam geliyor? Temmuz ayında dul ve yetim aylığı ne kadar olacak?

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI TEMMUZ AYINDA NE KADAR OLACAK?

Emekli ve memur zammı için beş aylık veri geçtiğimiz günlerde açıklanan mayıs ayı enflasyonu ile birlikte belli oldu. Artık geriye sadece haziran ayı verileri kaldı. Şu anda SSK ve Bağ-kur emeklisi için yüzde 22.72 zam oranı kesinleşti. 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamları ile birlikte 6 aylık enflasyonun yüzde 25.86 olması bekleniyor.

Bu oranlar SSK ve Bağ-kur emeklisine doğrudan zam olarak yansıyacak memur ve memur emeklisi ise enflasyon farkı alacak. SSK ve Bağ-kur emeklisinin enflasyon zammı yüzde 25.86 olarak beklenirken memur ve memur emeklisi neyse toplu sözleşmeyle birlikte enflasyon farkı oranı yüzde 20 olarak tahmin ediliyor.

6 AYLIK ENFLASYONA REFAH PAYI ZAMMI EKLENECEK

Ayrıca SSK ve Bağ-kur emeklisi için altı aylık enflasyon oranlarına refah payı zammı da eklenecek. SGK uzmanları memur emeklisi ve memurlar için refah payı beklemiyor. SSK ve bağ-kur emeklisi için beklenen refah payı oranı ise yüzde 5 ila 10 arasında değişiyor.

Ocak 2024’te verilen refah payı son derece yüksek olmuştu ancak temmuz ayında bu kadar yüksek bir artış olmayacağı düşünülüyor. Refah payı zammı konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA NE KADAR ZAM GELECEK?

Temmuz 2024 itibari ile maaş alacak gruplardan biri de dul ve yetim aylığı alanlar yani ölüm aylığı alanlar oldu. Dul ve yetim aylığı alanlar maaş aldıkları kuruma göre zam alacak. Yani vefat eden yakınları SSK ve Bağ-kur emeklisi ise buna göre memur emeklisi ise buna göre zam yapılacak.

6 AYLIK ENFLASYONA GÖRE TEMMUZ 2024 EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI HESABI

SSK ve Bağ-Kur emeklisi ile memur ve memur emeklisinin 6 aylık enflasyona göre refah payı hariç Temmuz zammı şöyle olacak:

6 aylık enflasyon: Yüzde 25,86

6 aylık SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 25,86

6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 9,44

6 aylık memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 10

6 aylık memur enflasyon farkı dahil zam oranı: Yüzde 20,04

PROMOSYON ARTIŞI DA OLACAK

Emekliler Temmuz ayında maaş zammının yanı sıra promosyon artışı da alacak. Temmuz 2024 itibarıyla bankaların promosyon ücretlerini Güncellemeleri beklenirken aynı zamanda maaş zammı sonrası bir üst dilime giren emeklilerin promosyonları zaten artacak. Şu anda kamu bankalarında promosyon 8000 TL ile 12.000 TL arasında özel bankalarda promosyon 10.000 TL ile 18.000 TL arasında değişiyor. Temmuz ayından itibaren yapılacak güncelleme ile birlikte özel bankaların promosyon miktarını 20.000 TL’ye kadar çıkaracakları tahmin ediliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Müjde Geldi! Yarın 09.00’da Tek Şartla 20.000 TL Ödeme Başlıyor

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için Müjde geldi. Başvurusunu yapanlara Yarın 09.00’da 20.000 TL nakit destek ödemesi başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank emeklilere destek verecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için hafta başından itibaren yeni bir nakit destek programı başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında başvuru yapan emekliler 20.000 TL’ye kadar […]