SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

İntibak Zammı Müjdesini Gece 23.00’te Verdi

Yayınlanma:
ABONE OL

Emeklinin intibak zammı çağrısı yanıt buluyor. Temmuz ayında enflasyon zammı ile birlikte intibak zammı geliyor.

Türkiye’deki emekliler temmuz ayında yapılacak artışlara odaklanmış durumda. Özellikle SSK ve Bağ-kur emeklisi için enflasyon zammı ve refah payı zammı hesaplamaları yapıldı. Temmuzda emekli maaşlarına beklenen zam oranları yüzde 35’e kadar yükseldi. Altı aylık enflasyon oranları kesinleştikten sonra yani 3 Temmuz tarihinde net oranlarda belli olmuş olacak. Ancak emeklinin bir beklentisi daha var. O da uzun süreden beri dile getirilen intibak yasası ile gelecek intibak zammı. Peki emekli intibak yasası çıkacak mı? Emekliye intibak zammı ne zaman gelecek? Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan milyonlarca emeklinin beklediği intibak zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2000 yılından önce emekli olanlar ve 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında gelir adaletsizliğin bulunduğu sık sık dile getiriliyor. Bu sebeple de emekli vatandaşlar bir süredir intibak yasası talebinde bulunuyor. Daha önce 1999 yılında benzer bir düzenleme yapılmış intibak zammı verilmişti. Bu sebeple Türkiye emekliler derneği devreye girerek emekli arasındaki gelir adaletsizliğin giderilmesi için harekete geçti. Peki emekliye intibak zammı ne zaman gelecek? İntibak yasası Temmuz’da çıkacak mı?

EMEKLİ İNTİBAK YASASI İÇİN ADIM ATILIYOR

Milyonlarca emeklinin beklediği intibak zammı ile ilgili yeni gelişmeler var. Türkiye emekliler derneği bir süredir bu konuda girişimlerine devam ediyor hükumetle görüşmeler yapıyordu. Son dakika külis bilgilerine göre emekli intibak zammı için adım atılacak. 2000 yıl öncesi ve 2000 yılı sonrası emekliler arasında bulunan gelir adaletsizliğin giderilmesi için yeni yasa çıkarılacak. İntibak yasası ile ilgili Türkiye emekler derneği başkanı Kazım Ergün, önemli açıklamalarda bulundu. Ergün açıklamasında, emeklilerin maddi durumlarının iyileştirilmesi için intibak yasasının zorunlu olduğunu söyledi.

VEDAT IŞIKHAN’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Emeklinin intibak yasası beklentisi ile ilgili çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’da önemli bir açıklamada bulundu. Emeklilere yapılması planlanan yeni zamlara ilişkin konuşan bakan Vedat Işıkhan, emeklinin hak ettiği maaşı alabilmesi için gerekli adımları atacaklarını söyledi. Bu açıklamayla birlikte intibak zammı bekleyen emekliler de yeniden umutlandı.

SGK UZMANLARINDAN HÜKUMETE ÇAĞRI

Diğer yandan sosyal güvenlik uzmanlarından da hükumete intibak Yasası çağrısı var. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklilerin şu anda adaletsiz bir sistemle maaş aldığını belirterek bir an önce düzenlemenin yapılması gerektiğini savundu. İntibak düzenlemesinin özellikle 2000 yıl sonrası emeklilerin gelirlerinin iyileştirilmesi için önemli olduğunu belirten Erdursun, tüm emeklilerin maaşlarının ilave zamla artırılması gerektiğine de dikkat çekti.

İNTİBAK YASASI HANGİ EMEKLİLERİ KAPSAYACAK?

2000 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte emekli maaşı hesaplama sistemi değişmişti. O nedenle de 2000 yılından önce emekli olanlar 2000 yılından sonra emekli olanlardan daha yüksek maaş alıyordu. Aradaki gelir adaletsizliğin giderilmesi için bir intibak yasasına ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla intibak yasası 2000 yılı sonrası emeklileri kapsayacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]