SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Eğitim

MEB’den yaz okulu kararı! 81 ilde 1 Temmuz’da okullar açılacak

Yayınlanma:
ABONE OL

MEB’den ücretsiz yaz okulları kararı. 81 ilde öğrenciler için yeni fırsatlar başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci, öğretmen ve velileri yakından ilgilendiren önemli bir karar aldı. 81 ildeki öğrencileri doğrudan etkileyen ve velilere de dolaylı olarak yansıyan bu karar, yaz okulları ile ilgili. MEB’in son dakika açıklamasına göre, 2024 yılı yaz okulu programları sosyal medyada büyük ilgi gördü.

ÜCRETSİZ YAZ OKULLARI BAŞLIYOR

MEB, 1 Temmuz itibarıyla ücretsiz yaz okulları açılacağını duyurdu. Bu kapsamda, ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için “spor”, “görsel sanatlar”, “müzik” ve “bilişim” alanlarında ücretsiz yaz okulları düzenlenecek. Ayrıca, ortaokul 8. sınıf ve lise 11 ve 12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları da verilecek.

KURSLARIN PLANLANMASI VE DETAYLARI

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, haftada 5 gün, saat 13.30’dan sonra gerçekleştirilecek. Bir dersten günlük 2 saatten fazla ders planlanmayacak ve kursların süresi 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacak. Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen eğitim merkezlerinde açılacak ve kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerlerden ücret alınmayacak.

DERS SEÇENEKLERİ VE KATILIM ŞARTLARI

Yaz okulu programında, 2. sınıftan itibaren tüm sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrenciler en fazla 2 alanda ders seçebilecek. Bu şekilde, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki kurslar, sınıf düzeyinde oluşturulan gruplar halinde düzenlenecek.

VELİLERE VE ÖĞRENCİLERE DUYURULAR

MEB’in ücretsiz yaz okulları kararı, öğrenci ve veliler tarafından büyük ilgi gördü. Yaz okulları ile öğrenciler hem eğlenerek öğrenme fırsatı bulacak hem de akademik olarak desteklenecek. MEB’in bu kararı, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve öğrencilerin yaz tatillerini verimli geçirmelerini desteklemek amacıyla atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Veliler ve öğrenciler, yaz okulları ile ilgili detaylı bilgiye MEB’in resmi internet sitesi ve okullardan ulaşabilecek. Başvuru ve katılım koşulları da yine bu kaynaklardan öğrenilebilecek. Bu yeni uygulama, yaz tatilini verimli geçirmek isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunuyor.

İşte MEB’in yaz okulları ile ilgili açıklaması:

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yurt Ücretlerine Büyük Zam: Fiyatlar Yüzde 300 Arttı

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt ücretlerine yapılan büyük zam öğrencileri zorlayacak. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar dikkat çekiyor. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tercih maratonunu tamamlayacak ve yurt ücretlerini araştırmaya başlayacaklar. Ancak, yurt ücretlerine şimdiden büyük zam geldi. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar, özellikle şehir dışında eğitim alacak öğrencileri endişelendiriyor. Bu yıl yurt […]

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yüzde 400 ZAM Açıklandı! Yarından İtibaren Geliyor

Öğrenci ve velilere kötü haber var. Tam yüzde 400 zam açıklandı. Yarından itibaren geçerli olacak. Son dönemlerde sık sık gündeme gelen özel okul zammı ve servis ücreti zammı sonrası yeni bir haber daha velilerin canını sıkacak. Okullarda geçtiğimiz yıl 6 ile 10.000 TL arasında değişen kitap ücretleri Bu yıl neredeyse 5 katına çıkacak. Özel okullar […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! 2024 YKS Tercih İşlemleri Tarihi Açıklandı

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği YKS 2024 sınav sonuçları belli olmuştu. ÖSYM bir son dakika açıklaması yaparak 2024 YKS tercih tarihlerini de duyurdu. ÖSYM başkanı Ersoy bir son dakika açıklaması yaparak üniversite adaylarının heyecanla beklediği 2024 YKS tercihlerini duyurdu. 2024 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK? ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre 2024 YKS tercih işlemleri 25 Temmuz 2 […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! YKS 2024 Sonuçları Açıklandı

Son dakika… ÖSYM tarafından 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşen YKS 2024 sınav sonuçları açıklandı. İşte 2024 YKS sonuç sorgulama ekranı… Son dakika haberine göre 2024 YKS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden, 2024-YKS sonuçlarının erişime açıldığını duyurdu. 2024 YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANA ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylara herhangi […]