SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Mehmet Şimşek’in Asgari Ücret ve Emekli Zammı Kararı Belli Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli ve asgari ücretlinin beklediği karar çıktı. Mehmet Şimşek, son sözü söyledi. Peki emekli ve asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Emekli ve asgari ücretle çalışanları için görüşme sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kurmayı Yalçın Karatepe bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 4 saat kadar sürdü. Büyük zirvede en önemli gündem ise asgari ücret zammı ve emekli zammı oldu. Merakla beklenen ilk açıklamada hemen sonrasında CHP’den geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP genel başkanı Özgür Özel’in yaptığı 2 görüşme sonrasında bu defa CHP’nin ekonomi kurmayı Yalçın Karatepe ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir araya geldi. Dün gerçekleşen görüşme yaklaşık 4 saat kadar sürdü. Görüşmede en önemli gündemler ise Temmuz ayında emekliye yapılacak zam ve asgari ücret zammı oldu. Milyonlarca kişinin merakla beklediği görüşme sonrasında ilk açıklama yapıldı. Peki emekliye ve asgari ücretle zam gelecek mi? Emekli temmuz zammı ne kadar olacak?

KRİTİK GÖRÜŞMENİN ARDINDAN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, ekonomi programında değişiklikler de içeren bir taslak hazırlayarak Hazine ve Maliye Bakanlığı Mehmet Şimşek ile görüşmeye gitti. Görüşme sonrası Karatepe’den milyonlarca kişiyi ilgilendiren açıklamalar geldi.

Karatepe, enflasyon sebebiyle Türkiye’de milyonlarca kişinin alım gücünü kaybettiğini ve bunun telafi edilmesi için seyyanen zam talebinde bulunduklarını söyledi. Bu konuda bakan Şimşek ile uzun bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Karatepe, Detayları da tek tek açıkladı.

MEHMET ŞİMŞEK’İN EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRET KARARI BELLİ OLDU

CHP’li Karatepe, emekli ve asgari ücretlinin de aralarında bulunduğu 4 farklı başlığı görüştüklerini belirtti. Basın açıklaması yapan Karatepe, taleplerini bakan Şimşek’e ilettiklerini belirtirken ancak görüşme sonunda Herhangi bir değişim iradesi görmediklerini söyledi. Hükümetin faturayı vatandaşa kesmekle ısrarcı olduğunu belirten Karatepe, Emekli zammının sınırlı tutulacağını asgari ücrete ise zam yapılmayacağını dile getirdi.

HÜKÜMETE YENİDEN ZAM ÇAĞRISI

Karatepe basın açıklamasında, Enflasyonun çok yüksek olduğunu ve bu sebeple de asgari ücrete yılın ikinci yarısından zam yapılmasının Zorunlu olduğunu belirterek benzer şekilde emekli maaşlarında da artış yapılması gerektiğini vurguladı.

Mehmet Şimşek ile yaptıkları görüşme öncesinde oldukça Titiz çalıştıklarını ve hazırlık yaptıklarını da belirten Karatepe, Çiftçilere sağlanması gereken 89.6 milyar dolarlık desteğinde hala verilmediğini sözlerine ekledi.

Karatepe görüşmedeki diğer konuların ise vergiler ve yurt dışı çıkış harcı olduğunu belirtirken görüşme sonunda çok da memnun ayrılmadıklarına dikkat çekti.

Kaynak: Halk TV

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]