SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Asgari Ücret Zammı Kararı Değişti! O İsim Devreye Girdi

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücrete ara zam son dakika haberi. Hükümetin kararı değişti. Asgari ücret zammı için hala umut var.

Asgari ücrete 2. Ara zam gelecek mi? 8 milyon çalışanın hayallerini yıkan açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yapmıştı. Bakan Işıkhan, Temmuz ayında asgari ücrete ara zam olmayacağını söyleyerek kötü haberi verdi. Ancak çalışanlar hala umutla zam bekliyor. Bu konuda Cumhur ittifakı ortaklarının yaptığı açıklamalar da çalışanların umutlarını diri tutuyor. Son açıklama ise BBP Lideri Mustafa Destici’den geldi. Asgari ücret zammı ile ilgili konuşan Destici, gelmesi muhtemel zam oranını da açıkladı.

Temmuz ayında asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği tartışmalarına son noktayı geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan koymuştu. Asgari ücret zammı ile ilgili konuşan bakan Vedat Işıkhan ara zam olmayacağını Kesin ve net bir dille açıklamıştı. Ancak çalışanların geçim sıkıntısı devam ediyor. Hayat pahalılığı ve enflasyon milyonlarca vatandaşın belini bükerken Cumhur ittifakı ortaklarından da tepki geldi. Asgari ücrete Zam olması gerektiğini belirten Mustafa destici, Aklındaki oranı da açıkladı.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 25 ZAM TALEBİ

Cumhur ittifakı ortaklarından Mustafa Destici, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücrete ara zam yok açıklaması sonrası tepki gösterdi. Asgari ücret zammı konusunda tartışmaların yersiz olduğunu ve zammın bir zorunluluk olduğunu belirten Desteci, Temmuz ayında mutlaka zam yapılması gerektiğini savundu.

Enflasyon oranında asgari ücret artışı olması gerektiğini belirten Destici, beklenen Enflasyonun %25 oranında olduğunu ve bu sebeple de asgari ücret zammının da %25 olması gerektiğini vurguladı. Asgari ücret artışının enflasyonu tetiklediği gibi açıklamalarını da gereksiz olduğunu sözlerine ekleyen Büyük Birlik Partisi lideri, Türkiye’nin ekonomik durumunu Garibanın sırtına yüklemenin doğru olmadığını belirtti.

ASGARİ ÜCRETLİ İÇİN YENİ UMUT IŞIĞI

Büyük Birlik Partisi liderim Mustafa Destici’nin bu açıklamaları asgari ücret için yeni bir umut ışığı oldu. Ayrıca MHP lideri devlet Bahçeli’de Geçtiğimiz günlerde benzer açıklamalarda bulunmuş, asgari ücrete zam yapılmasının bir zorunluluk olduğunu dile getirmişti. Cumhur ittifakı ortaklarından gelen Bu açıklamalar asgari ücretliler arasında heyecan yarattı.

TEMMUZDA OLMASA DA EYLÜLDE ZAM GELEBİLİR

Diğer yandan asgari ücret zammı ile ilgili yeni bir iddia daha gündemde. Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre Hükümet asgari ücrete ara Zam konusunda temmuzda kapıyı kapattı. Ancak Eylül ayında Enflasyonun baz etkisiyle düşmeye başlamasının ardından asgari ücrete ara zam yeniden gündeme gelebilir. SGK uzmanlarına göre hükümetin planı enflasyon düşüşü sonrası asgari ücreti arttırmak ve 4000 TL’lik bir ilave zam yapmak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]