SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

SON 2 GÜN! Emekli ve Memura Yüzde 35 Zam Hesabı Yapıldı

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli ve memur zammı için son 2 gün. Yeni zam hesabı çıktı. Maaşlara yüzde 40 zam geliyor. ‎

Emekli ve memur Temmuz 2024 zammı için son 2 gün. 3 Temmuz’da memur ve emekliyi ilgilendiren Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte yeni Zamlı maaş hesabı da ortaya çıkmış olacak. Ancak SGK uzmanlarına göre süreç 20 Temmuz’a kadar uzayabilir. Bunun sebebi ise refah payı zammı. Peki emekli ve memura ne kadar zam gelecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli ve memur için 3 Temmuz tarihi kritik. Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon verilerini 3 Temmuz Çarşamba günü açıklayacak. Heyecanlı bekleyiş devam ederken bir yandan da zam hesapları yapılıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı refah payı zammı merakla Takip ediliyor. Peki memur ve emekli maaş zammı ne olacak? Emekliye refah Payı zammı var mı? SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yüzde kaç zam alacak?

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN SONA GELİNDİ

Emekli ve memur maaş zammı için artık son günlere gelindi. 3 Temmuz Çarşamba günü haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte milyonlarca kişinin maaşı da değişecek. Ancak SGK uzmanlarına göre süreç 20 temmuza kadar uzayabilir. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emekli ve memur zammı ile ilgili yaptığı açıklamada Ocak ayını örnek verdi. Özellikle refah Payı zammı konusunda Ocak ayında 3 defa değişiklik yapılmıştı. Temmuz ayında da benzer bir tablonun ortaya çıkması yüksek ihtimal gibi görünüyor.

MAAŞ ZAMLARI NE KADAR OLACAK?

Temmuz 2024 maaş zamları ile ilgili son hesaplamalarda ortaya çıktı. Son verilere göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisine %25 enflasyon zammı verilecek. Memur ve memur emeklisinin ise toplu sözleşmeden yüzde 10, Enflasyon farkı olarak yüzde 10 olmak üzere toplamda yüzde 20 zam alması bekleniyor.

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Refah Payı konusunda tartışmalar hala devam ediyor. Her ne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan refah Payı olmayacak dese de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekliler için talimat verdiği konuşuluyor. Ancak refah payı zammı sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklisine gelebilir. Çünkü geçtiğimiz yıl memur ve memur emeklisine 8077 TL’lik seyyanen zam yapılmış, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi bu zamdan yararlanamamıştı. O nedenle bu yıl sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklisine refah Payı verilmesi gündemde.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ 2024 ZAMMI

En düşük emekli maaşı zammı ile ilgili son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Ancak şu anki tabloda emekliye refah Payı hariç yüzde 25 zam yapılması durumunda en düşük emekli maaşının 12.500 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak 10 puan refah Payı verilir ve emekli Temmuz zammı %35’e çıkarsa en düşük emekli maaşının da 13.500 TL olacağı konuşuluyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]