SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Kademeli Emeklilik ve 2. EYT Paketi Piyangosu Çıktı! 1999 2000 2008 Öncesi Sonrası SGK’lılara ERKEN EMEKLİLİK Geldi

Yayınlanma:
ABONE OL

EYT’yi kaçıranlara kademeli emeklilik ve 2. EYT paketi ile Erken emeklilik geliyor. SGK girişi 1999-2008 öncesi sonrası olanlara TBMM’den onay çıktı.

EYT’de kapsam dışı kalan milyonlarca vatandaşın yeni erken emeklilik düzenlemesi beklentileri devam ediyor. Özellikle TBMM’ye sunulan torba yasa maddeleri içinde erken emeklilik var mı yok mu sorusuna yanıt aranıyor. Güzel haber geldi, SGK girişi 1999-2008 öncesi sonrası olanlara çifte emeklilik fırsatı geliyor. EYT’yi Kıl payı kaçıran Milyonlarca kişi hem kademeli emeklilik sistemi hem de ikinci EYT paketi ile Erken emeklilik fırsatı gelecek. Peki kademeli emeklilik çıktı mı, Ne zaman çıkacak? 2. EYT meclisten geçti mi?

Erken emeklilik, Türkiye’de SSK ve bağ-kurlu olarak çalışan herkesin en büyük hayali olmaya devam ediyor. Erken emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler de gündemde. EYT düzenlemesini kaçıran vatandaşlar meclisten çıkacak yeni kararları dört gözle bekliyor. Milyonlarca kişi TBMM’de bekleyen kademeli emeklilik düzenlemesi ve 2. EYT paketiyle emeklilik hakkını yakalayacak. Peki kademeli emeklilik ne zaman çıkacak. Mini EYT ne zaman Meclisten geçecek?

4500 GÜNLE KADEMELİ EMEKLİLİK MÜJDESİ

Torba yasa maddeleri içinde TBMM’ye sunulan kademeli emeklilik düzenlemesi 10 yıl sigortalılık ve 4500 gün prim ile erken emeklilik fırsatı sunuyor. 4500 günle emekli olabilecek gruplar 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigorta girişi olanlar oldu.

Erkeklerin 12.5 yıl sigortalık süresi ile emekli olabilmesi için 60 yaşını doldurmuş olmak ve 25 yıldan bu yana sigortalı olmak gerekiyor.

Kadınlarda ise kademeli emeklilikte yaş şartı 58’e düşüyor. Ancak diğer şartlar aynı şekilde geçerli oluyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

Kademeli emeklilik düzenlemesi milyonlarca çalışan tarafından büyük bir heyecanla Takip ediliyor. Kademeli emeklilik torba yasa maddeleri arasında bulunuyor mu, ne zaman çıkacak sorularına yanıt aranıyor. Düzenlemenin şu anda TBMM’de olduğu biliniyor. En kısa sürede de mecliste oylanması ve yasalaşması bekleniyor.

MİNİ EYT YASASI DA GELİYOR

TBMM’de yine Erken emeklilik için milyonlarca kişiye fırsat sunacak olan bir düzenleme daha yer alıyor. Mini EYT adı da verilen bu düzenleme ile birlikte bağ-kurlular için prim indirimi uygulanacak. Bağ-kurlular, SSK’lılarla prim eşitlemesi sonrasında artık 7200 günü doldurmaları durumunda emeklilik dilekçesi verebilecek. 1800 günlük prim indirimi ile birlikte bağ-kurlulara 5 yıl erken emeklilik imkanı tanınacak.

Mini EYT düzenlemesi ya da diğer bilinen adı ile 2. EYT düzenlemesi ev hanımlarına da ilgilendiriyor. Düzenleme kapsamında ev hanımları için isteğe bağlı sigorta primi desteği yapılacak. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta yapmaları durumunda devlet primlerin üçte birini karşılayacak. Ayrıca ev hanımlarının çocuk sayısı ve evlilik süresi de erken emeklilikleri için önemli olacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]