SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

35’lik 50’lik 70’lik Rakı Fiyatları! Son Zamla 2024 Rakı Fiyatları Değişti

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuzda Alkol Fiyatlarına Zam Geldi: 70’lik Rakıya 78 Lira Zam.

Temmuz ayında birçok üründe olduğu gibi alkollü içeceklerde de zam fırtınası yaşandı. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, açıklanan 6 aylık enflasyon farkı sonrasında ÖTV artışı kapsamında rakıya gelen zamları hesapladı ve yeni fiyatları açıkladı.

VERGİ UZMANI DR. OZAN BİNGÖL’ÜN HESAPLAMALARI

Dr. Ozan Bingöl, 70 cl rakıdaki ÖTV miktarının 334,72 TL’den 399,96 TL’ye, KDV miktarının ise 116,50 TL’den 142,21 TL’ye yükseldiğini belirtti. Böylece toplam vergi tutarı 451,22 TL’den 542,17 TL’ye çıktı.

Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 70 cl rakının fiyatının bu artışlar sonrası önemli ölçüde yükseldiğini paylaştı.

TÜRKİYE TEKEL BAYİLERİ PLATFORMU BAŞKANI ÖZGÜR AYBAŞ’IN YORUMU

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Bingöl’ün bu paylaşımlarına cevap verdi. Aybaş, “70’lik rakıya 78 lira zam gelmiş oluyor. Muhtemelen firma zammı ile birlikte bu artış 90-100 lirayı bulur,” ifadelerini kullandı.

YENİ FİYATLAR VE ETKİLERİ

Temmuz ayında yapılan bu vergi artışları ve buna ek olarak firmaların yapabileceği zamlar, özellikle alkol tüketicilerini etkileyecek. ÖTV ve KDV oranlarındaki bu artışlar, rakı başta olmak üzere birçok alkollü içeceğin fiyatında belirgin bir yükselişe neden olacak.

ZAMLI RAKI FİYATLARI VE VERGİ ARTIŞI

ÖTV Artışı: 334,72 TL’den 399,96 TL’ye

KDV Artışı: 116,50 TL’den 142,21 TL’ye

Toplam Vergi Tutarı: 451,22 TL’den 542,17 TL’ye

70 cl Rakıya Zam: 78 TL (firma zamlarıyla 90-100 TL arası olabilir)

Alkol fiyatlarındaki bu zamlar, tüketici alışkanlıklarını ve piyasayı önemli ölçüde etkileyecek. Yeni fiyatlarla birlikte, özellikle alkol tüketiminde düşüş yaşanabileceği tahmin ediliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]