MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » Esnek İstihdam Uygulaması Kabul Edilemez
M. Hanifi Bostan
Esnek İstihdam Uygulaması Kabul Edilemez


Türkiye Kamu-Sen, yıllardır kamuda sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilmesi, kısmi zamanlı, geçici, vekil, ücretli, usta öğretici, sözleşmeli gibi değişik adlar altında esnek istihdam mantığı içinde çalışan tüm personelin, kadroya geçirilmesi için mücadele etmekteyiz.

Türkiye Kamu-Sen’in uzun yıllar boyunca sözleşmeli personellerimiz adına sürdürdüğü mücadelenin temelinde; sözleşmeli, esnek personel çalıştırılması uygulamasının uluslar arası sözleşmelerde tanımlanarak, ülkelere tavsiye edilen düzgün iş, “decent work” kavramına uygun olmadığı, kamu istihdamına güvencesizliği yerleştirdiği, çok başlı bir uygulamanın önünü açtığı ve karmaşık bir istihdam yapısı doğurduğu gerekçeleri yatmaktadır. Bu nedenle sözleşmeli istihdamı uygulamasının kaldırılması ve 657 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamında çalıştırılan geçici personel dâhil olmak üzere, kamu istihdamı mantığına uymayan ve esneklik içeren vekil imam, vekil ebe, vekil, ücretli öğretmen, sözleşmeli belediye personeli gibi tüm çalışanların kadroya geçirilmesi temel hedefimizdir. Oysa siyasi iktidar, kamu kesiminde memurluk güvencesini yok ederek yerine güvencesiz esnek istihdam uygulamasını hâkim kılmaya; kamu istihdam rejimini, esnekleştirmeye çalışmaktadır.

 

Son günlerde bütün basın yayın organlarında, kamuda ve özel sektörde esnek istihdama geçiş için gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağı haberleri yer almaktadır. Bilinmelidir ki, esneklik adı altında sunulan istihdam biçimi, her türlü güvenceden mahrum, tayin hakkı olmayan, aile bütünlüğünün korunmadığı, her türlü istismara açık, sendikasız, güvensiz ve güvencesiz bir modeldir. Bu noktada hükümet, seçim öncesinde kamudaki sözleşmeli personelin bir kısmını kadroya geçirerek, esnek istihdam yaklaşımının yanlışlığını ve yaptığı hatayı kabul etmiş, seçim sonrasında ise esnekleşme parolasıyla, bu yanlışa ısrarla devam edeceğini ortaya koymuştur.

Tüm çalışanlarımız bilmelidir ki, küresel sermaye ve onun dümen suyuna giden yönetimler, çalışanlara karşı büyük bir saldırı içindedirler. Memur ve işçiler ayrım yapılmaksızın kazanılmış haklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. İşsizlikle mücadele, verimlilik, sözleşmelilik gibi terimler altında yürütülen esnekleşme politikaların temelinde düşük ücret, güvencesiz bir iş yaşamı, örgütsüz, kıdem tazminatının kaldırıldığı, tüm saldırılara karşı yalnız ve korumasız bırakılmış bir çalışan isteği yatmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen olarak mücadelemiz, kamu kesimi başta olmak üzere, tüm ülkede istihdam mantığının güvenceli, sürekli ve uluslar arası sözleşmelerde tanımlanan “düzgün iş” kavramına uygun hale getirilmesidir. Yaşanan gelişmeler, politik tercihlerin mücadelemizin aksi yönünde olduğunu göstermektedir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, çalışanlarımıza karşı başlatılan bu saldırılara sessiz kalmayacağımızı, 400 bini aşan üyemizden aldığımız ve üretimden gelen gücümüzü, haklarımızı korumak noktasında kullanmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı

📆 21 Eylül 2011 Çarşamba 12:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR