MENÜ ☰
Ahmet Şimşek Koleji
Kartal Gazetesi » Yazarlar » Dönüşüm ve Değişim Kelimeleri, Halka İyi Gelmiyor
Kenan GÜLERCİ
Dönüşüm ve Değişim Kelimeleri, Halka İyi Gelmiyor


Selametlik Arif Dağlar Başkan, “Kentsel Dönüşüm, Kartalite, ” dedi, dedi.

Başımızın etini yedi.

Kartal halkının uykularını kaçırdı, sonunda kendide koltuğu kaybetti.

Halk onu değiştirdi.

Kartal, İstanbul’un yeni merkezi olacak dedi, yarışmalar düzenlendi, imar planları değişti, Kartal Belediyesinin logosunu değiştirdi. Kartal’ı, kentsel dönüşüm anlamında değiştiremedi, fakat halk, seçimde kendisini değiştirdi.  

Şimdiki başkanımız Dr. Altınok Öz de, seçim çalışmalarından itibaren “halkın içinde olmadığı hiç bir projeye imza atmayacağım” dedi, sağdan bile ciddi manada oy aldı. Hatta sayın Öz’e oy vermemiş olanlar bile, “Keşke oyumu Altınok Öz’e verseydim” diyenlere çok rastladım.

Sayın Öz, başkan seçildikten sonrada gerek belediye çalışanlarına gerekse halka yönelik toplumun tamamını kucaklayacak adımlar atmaktadır.

 “Kartal Festivali, Öz’üne Dönüyor” sloganları hafif bir tedirginlik oluşturdu.

Kartal Festivalinin özünden maksadın ne olduğu tartışılabilir ama festival anlayışının halkın tamamına hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum ve Altınok Öz’ün yönetim felsefesinde bu anlayış ile hareket etmesi gerektiğine inanıyorum.

Halkın Tamamını Kucaklamalı

Zira bu festival zamanlama olarak ta Ramazan ayına denk gelmişse, festival halkın tamamına hitap etmeliydi. Halkın tamamını kucaklayacak programlar olsa daha iyi olurdu.

Festival Alanı mı, Siyasi Arena mı?

Özellikle festivalin ilk günlerinde, vatandaş ailesini, çoluk çocuk elinden tutmuş festivale getiriyor, ama festival alanına mı, siyasi arena mı nereye geldim, diye şaşırdı.

İlk hafta bilhassa, Kartal Meydanında yer alan festival alanının hemen girişinde sağlı sollu açılmış olan, sadece devrimci sol içerikli siyasi ve ideolojik parti, örgüt ve yayınevlerinin ( Devrimci Sol,  Partizan – Che Guevara, Jineps Gazetesi, Evrensel, Demokratik Halklar Platformu,  SGDF vb.) gurupların stantlarının yer alması Kartal halkının genelinde veya aynı düşünceyi paylaşmayan kesimlerinde bir tedirginliğe yol açmış olduğunu üzülerek ifade etmeliyim. Festival alanına bir kez gelip te bir daha uğramayan birçok insan var. Gazetemizi arayarak düşüncelerini dile getiren çok sayıda vatandaş,  “ Her hangi bir etkinlikte farklı düşünce görüşlere yer verilebilir, elbette çeşit olmalı, fakat tek çeşit olarak sunulmamalıydı. Sonra burası festival alanıdır, siyasi içerikli bir tanıtım platformu olmamalıydı, üstelik Ramazan ayındayız. Her görüşe saygılıyız, ama Kartal halkı sadece sol görüşlü insanlardan oluşmuyor ve de öyle düşünmek zorunda değil,” dediler.

Önceki yönetim de kendi düşüncesine uygun program sunuyordu denilebilir. Lakin bu davranış hata olarak görülüyorsa aynı hatayı tekrarlamak çok mu doğru? İnsanların festivalden anladığı eğlencedir, Hacivat – Karagöz oyunlarıdır, uzun bacaklı adam, sirk gösterisi, konser, Ramazan ayının ruhuna, maneviyatına uygun programlar olmalıdır.  

Sayın Öz’ün beğeniyle takip ettiğimiz açılımlarına, sağ görüşlü ve muhafazakâr kesimin beğenisini de toplamışken, bu festival alanı ve içeriğinin bir kısmı hiç uymadı veya bir an tedirgin etti. 

Hatadan Dönüldü Ama…

Yanlıştan kısa zamanda dönüldü ve dergi ve siyasi içerikli yayınevleri vs standları daha geniş alanlara dağıtıldı ama, bu tablodan tedirgin olanların da hafızasına bu durum yer etmiş oldu.

Dönüştürmeye Çalışmak Yerine, Olduğu Gibi Kabul Etmek Daha Doğru

Bırakın halk olduğu gibi kalsın, ille de dönüştürmeye çalışmak mı lazım, halkın tamamına hitap etmek lazım.

Çeşitlilik renklilik bizim milletimizin güzelliğidir. Eğer biz Kartal halkını bir bütün olarak görüp tamamına hizmet edeceğiz deniliyorsa, ona göre çeşitli programlar hazırlanmalı, yapılan uygulamalar halkı birleştirici bağlayıcı olmalı, ayrıştırıcı olmamalı.

Bunun yanında iftar yemeği organizasyonunun mahallelere taşınması uygulaması çok yerinde ve isabetli bir karar, gerçekten tebrik etmek lazım. Kartal halkı, Başkan Öz’den, Sosyal Belediyecilik adına nice güzel çalışmalar beklemektedir.

Kenan Gülerci

📆 01 Eylül 2009 Salı 10:15   ·   💬 9 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Dönüşüm ve Değişim Kelimeleri, Halka İyi Gelmiyor” için 9 cevap

 1. nedim dedi ki:

  sayın kenan gülerci sen değişim ve dönüşümün ne olduğunu nasıl algıladığın belli, bütün sıkıntın derdin arif dağlar,başka sıkıntın yok. sen hizmet etmekle yükümlü olduğun kişilere hizmet etmeye devan et …

 2. beyhan adıgüzel dedi ki:

  sayın gülerci birincisi arif beyi halk göndermedi osizin düşünceniz siyaset olarak parti içinde oluşan bazı kişilerin yüzünden gitmiştir arif bey ona ben kendimce bir açıklık getiriyimde ikincisi sayın altınoka sağdan oy geldiyse sadece doktor olarak minnet duygusundan muhafazakar kesim hiç bir zaman oy vermez üçüncü konu gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz festivalli festivallikten cıkardılar zayten burdan kaybetti ramazana gelen bir dönemde böylemi olur kartalda onların kesiminde daha büyük sayıda muhafazakar bir kesim var sonra siz niye bu kadar eminsiniz kentsel dönüşüm olmayacakmı sanıyorsunuz izleyinde görün kartal gerçekten özüne döndürmeye calışıyorlar hepsi 2011 yatırımı ama bölünen oylar için ah cekiliyor siz yanlış yorumluyorsunuz bizim aday olamayan meclis üyelerimizin tepkileri arif beyin taraflrının tepki olarak mhpye ve saadete giden oylarımız birde bizimkilerin rehavetinden dolayı siz merak etmeyin 2014 kadar 15 senenin özlemini gidersinler ALLAHIN izniyle gene kartal muhafazakar kesimin olucak öyle sayın altınokunda herkesi kucakladığı filan yok boş reklam yapmayın bence ama festival konusunda yorumlarınız için teşekkür ederim

 3. FETHİ SATICI dedi ki:

  Değerli meslektaşım Sayın Arif Dağlar,ile ilgili görüş ve tespitlerinin haricinde ve sözde feztival ile ilgili görüş ve tespitlerine katılmamak mümkün değil. Kartal’ı yakından ilgilendiren bir konuya ve rahatsızlığı objektif bir gazetecilik örneği vererek köşenize taşımanızı ve festival alanını siyaset meydanına çevirenleri ” Dost acı söyler fakat gerçeği söyler” ata sözü ile uyarmanız inşallah bunların kulaklarına küpe olur.Sayın Arif Dağlar,konusunu siz benden de daha çok biliyorsunuz.Arif Bey,partisi tarafından Kartal belediye başkanlığına aday gösterilmedi. Aday gösterilen sizinde yakın hemşeriniz mümtaz insan Sayın Bekir Kılıç’tı. Bekir bey,politikanın içinden gelmediği gibi yinede Kartal halkından hatırı sayılır bir oy aldı.Şayet Bekir Bey,kartal Belediye Başkanı seçilseydi, festival alanında ( DevrimciSol,Partizan, Che Guevara, Jineps Gazetesi, Evrensel Demokratik Halklar Platformu, SGDF vb.) oluşumların stantları yer almayacaktı. Festival ile ilgili görüş,tespit ve uyarılarınıza katılmamak mümkün olamaz diye düşündüm.Aynı duyarlılığı maalesef diğer meslektaşlarımız göstermemişlerdir. Sizin ve Kartal halkının büyük çoğunluğunun rahatsızlık duyduğu ve festival alanına gitmeye bile korktuğu bir konuyu cesurca köşenize taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Aynı konuyu tecrübeli ve sivri kalem olarak tanınan üstat Sayın Vural Dağtekin’in de Kartal Festivalini masaya yatırmasını ve mercek altına alması konusunda köşe yazısı yazmasını Kartal halkı babırsızlıkla beklemektedir. Bu konuda bende bir haber oluşturdum. Haberin baylığı ” VUR PATLASIN ÇAL OYNASIN” Saygılarımı sunmadan önce bir yerde meslektaşlarınızı da uyardınız ve onlara belediyelerden gönderilen bülten gazeteciliği yapmamalarını,toplumu ilgilendiren konularda da gazetecilik yapmaları gerektiğini köşe yazınla uyarmış oldun ve satılık bir kalem olmadığını ispatladın.Devam Kenan hocam,yanındayız. Saygılarımla.

 4. hacı sabancı dedi ki:

  siz şimdi konuşuyosunuz bakın yılbaşında kartal belediyesi nasıl adam çıkaracak işte ozaman kartal özüne dönüyor sloganı gerçek olacak . yılbaşında kimleri mağdur edecekler kimlerle uğraşacaklar yine halk içinden ekmeğinin mucadelesini veren gençlerle bakın görün işte ozaman halkçı belediyeyi görecez.

 5. hasan tas dedi ki:

  Kenan bey Ramazanla alakali yorumlarina katilmamak mumkun degil. Kartal festivallerinin Oz`une donmesi demek, ramazan ayinda bu ayin oz`une yakismayan hal ve hareketlerde bulunmasimi demek. Kentsel donusumle alakali hem baskana yakin hemde chp`li arkadaslardan bu projenin kartal belediyesi tarafindan desteklenmiyecegini duyuyor uzuluyorum. Bu sosyal demeokrat kardeslerimiz sadece elestirsin hic is yapmasin. Kentsel donusume alternatif bir projemi ortaya cikardikta bu projeden vazgectik. Bu projeyle Kartal ve kartallinin sinif atlayacagini dusunuyorum. Yapilacak hoteller marinalar is merkezleri ile Kartalli ise ve paraya kavusacak Kartalli ya ait isyeri dukkan ve daireler arsalar deger kazanacak ve kartalimiz cazibe merkezi haline gelecekti. Bu tip projeleri kendi belediye alaninda degerlendirmek isteyecek yuzlerce belediye varken ayagimiza gelen bu firsati niye tepelim. Baskan bu projeyi neden desteklemedigini cikip aciklamali..aksi takdirde Kartal a tekrar zaman kaybettirmesinin acisi agir olur ve zaman gelir hesap sorariz.

 6. FETHİ SATICI dedi ki:

  Kenan hocam,bu ülkede doğru yazannı 19 köyden kovarlar.Yağdanlık oldunmu el üstünde taşırlar.Sizi ve beni bilen biliyor. Ve kervan yürüyor.Saygılar.

 7. inci dedi ki:

  sevgili kenan gülerci; tesbitleriniz çok doğru. aynen katılıyorum. bende festivali dört gözle bekleyenlerden biriydim. ancak bir kez gittim ve bir daha gitmek içimden gelmedi. tamamen sol görüşün reklamının yapıldığı bir platform oluşu canımı sıktı açıkçası. heleki edip akbayram konserinde ki konuşmalar sanki siyaset meydanı gibiydi. ama tek taraflı bir meydan…. kınıyorum. ramazan festivali böylemi olmalı? sayın belediye başkanı siz tüm kartal halkının başkanısınız sadece bir kesime hitap etmemeli ve objektif olmalısınız. saygılarımla

 8. murat dedi ki:

  kenan bey, sayın öz’ün kentsel dönüşüme neden olumlu bakmadığını anlamış değilim böyle güzel bir yapılaşma dünyada sayılı yerlerde var,nasıl bir zararı olabilirki, tarihi doku yokki bozacaklar diyelim olanlarda korunacaktır,kamulaştırma alanları deseniz tüm kartalın çıkarına olacak alanlar ve yatırımlar olacak Bu projeyle Kartal ve kartallinin sinif atlayacagi kesin.ama sayın öz sanırım bunun farkında değil. Yapilan hoteller marinalar yapılacak is merkezleri ile Kartalli paraya kavusacak işe kavuşacak.benim gibi her gün kartaldan taksime iş için gitmeyecek insanlar. Kartalli ya ait isyeri dukkan ve daireler arsalar deger kazanacak ve kartalimiz neden bir manhettin olmasın veya bir finans merkezi olmasın anlamış değilim.sayın öz kartalı bozmayacağım özünde kalsın diyor iyide kartal şu an çokmu sıradışı bir yer, gelir düzeyi çokmu yüksek çokmu refah bir yerde bozmayacakmış özünü koruyacakmış.yıllardır bu fabrika aralarında yaşamak zorunda kalmadığı için bu yıkıntıların farkında değil sanırım sayın öz. bu yıkıntı alanların fabrikaların alanları dönüşse kartala yetecek zaten. sayın özde geldi gider biz yine burdayız.

 9. hasan dedi ki:

  Evet gördük CHP’nin ne kadar halkçı bir parti olduğunu ocakta işten çıkaracaklarınız halktan değiller mi?CHP arkadaşlarım size soruyorum kadrolaşmayı kim yapıyor görüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DKA Eğitim
Teknik Yapı 44. Yıl

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL
YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Kartal Belediyesi Başarılı mı?


 • Başarısız
  51% (842 oy)

 • Başarılı
  34% (566 oy)

 • Yetersiz
  15% (241 oy)
Toplam Katılım: 1.649
Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

# Takım O G B M A Y Av. P Eleme veya küme düşme
1 Sivasspor 1 1 0 0 3 0 +3 3 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşaması
2 Denizlispor 1 1 0 0 2 0 +2 3 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci eleme turu
3 Alanyaspor 1 1 0 0 1 0 +1 3 2020-21 UEFA Avrupa Ligi üçüncü eleme turu
4 Çaykur Rizespor 1 1 0 0 1 0 +1 3 2020-21 UEFA Avrupa Ligi ikinci eleme turu
5 Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Gazişehir Gaziantep 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Başakşehir 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
12 MKE Ankaragücü 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Gençlerbirliği 1 0 0 1 0 1 -1 0
16 Kayserispor 1 0 0 1 0 1 -1 0 2020-21 1.Lig
17 Galatasaray 1 0 0 1 0 2 -2 0
18 Beşiktaş 1 0 0 1 0 3 -3 0

BAĞLANTILAR