MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum, Tuzla » Yazıcı: Akıllı Şehirlerde Katılımcı Demokrasi Yaşanır!
Yazıcı: Akıllı Şehirlerde Katılımcı Demokrasi Yaşanır!


Demokrasinin vazgeçilmez unsurunun çift yönlü iletişim olduğunu belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Modern toplumlarda, akıllı şehirlerde katılımcı demokrasi yaşanır. Bütün iletişim sistemlerini hem mobilize ettik, hem de web üzerinden ulaşılmasını sağlayarak katılımcı demokrasiye hizmet ediyoruz” dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, IBM Çözümler Zirvesi Akıllı Şehirler paneline konuşmacı olarak katıldı. Ulaşım A.Ş.Genel Müdürü Ömer Yıldız, Bilişm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Arsan, Vodafone Kurumsal Pazarlama Direktörü Ebru Özgüç, IBM Endüstri ve Teknik Çözümleri Müdürü Server Tanfer ve Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu ile “Akıllı Şehirlere Dönüşüm” oturumunda konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, yerel yönetimlerde teknolojinin önemine değindi.

 

Hızlı Balık, Yavaş Balığı Geçer

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, teknolojiyi kullanan kentlerin diğerlerine göre daha hızlı hareket ettiğini vurguladı. Teknoloji kullanımı için “Hızlı balık-yavaş balık” benzetmesini yapan Başkan Yazıcı, “Gelişen teknolojiyle beraber akıllı dünya, akıllı ülkeler, akıllı iller, akıllı ilçeler ve akıllı evlere varıncaya kadar, yeni kavramlar artık hayatımızı şekillendiriyor ve buna ayak uydurmak zorunda olduğumuzun da farkındayız. Artık hızlı balık meselesi var. Hızlı balık, yavaş balığı geçer. Dolayısıyla buna uyak uyduran bir toplumda, bizler yerel yöneticiler olarak bu gelişen teknolojiye, akıllı kentlere neden ihtiyaç duyuyoruz? Çünkü vatandaş her şeyin en iyisine layık. Artık bilgiye bu kadar kolay ulaşılabildiği bir dönemde, bizim akıllı bir kente, akıllı bir yönetime ve dolayısıyla akıllı bir sisteme ihtiyacımız var ki bunu yerinde kullanabilelim. Elde edilen tüm verileri vatandaşa hizmet olarak dönüştürebilme çabasındayız.” dedi.

 

ibm-cozumler-zirvesi

 

Yazıcı: Teknolojik İmkanları Kullanmak Durumundayız

Yerel yönetimlerde başarının ölçütünün vatandaşın memnuniyeti olduğuna değinen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, teknolojinin de bu hedefe ulaşmada değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Yazıcı, “Biz vatandaşı memnun edemiyorsak eğer dolayısıyla işimizi yapmamış oluyoruz. Hizmet üretmek var ama sonuçta memnuniyetin geliştirdiği bir hizmet üretebilmenin yoluysa bütün bilgi teknolojilerini ve imkanlarını, verileri iyi değerlendirip vatandaşın kendisini iyi hissetmesini sağlayan modeli ortaya koyabilmektir. Artık totaliter, otoriter yönetimler yerine bireyi ortaya koyan yönetimlere ihtiyacın yükseldiği bir çağda yaşıyoruz.  Bu çağda, bireyi ön plana çıkaracak olan her teknolojik ürün ve imkanın, kent içerisinde olmazsa olmaz olduğunu, bireyin mutluluğu için, rahatı için, ferahı için gerekliliğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Yazıcı: Katılımcı Demokrasiye Hizmet Ediyoruz

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, akıllı şehir yapılanmasında teknolojik imkanların verimli kullanılmasının karşılıklı iletişimi arttırdığını söyledi. Tuzla Belediyesi’nin teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden birisi olduğunu belirten Başkan Yazıcı, konuşmasında şunları söyledi: “2006 yılında bilgi toplumu strateji eylem planında kamudaki iş kamunun sunduğu hizmetlerin daha etkin, hızlı ve kolay kullanılabilir duruma getirilmesiyle beraber, vatandaşın bilgi toplumu imkanlarından azami ölçüde faydalanmasının sağlanması konusundaki bazı ilkesel kararlarla e-devlet kapısıyla, yerel yönetimler otomasyon programlarıyla beraber akıllı kentlere dönüşüm başladı. Akıllı kentlerin artık çağımızda vazgeçilmez bir unsur olduğunu, artık okur-yazarlığın değil, bilgisayar okur-yazarlığının değerlendirildiği bir dünyada yaşadığımızı düşündüğümüzde, bilgi toplumunda akıllı kentlere ihtiyacımız var. Bu bilginin nerede ve nasıl vatandaşa fayda sağlayacağını da standarda ulaştırmak gerektiği kanaatindeyim.

Bilgi işlem sistemlerine son 3 yılda ciddi yatırım yaptık. Vatandaşımızla en iyi diyaloğu sağlayabilecek olan iletişim metotları ortaya koyduk. Coğrafi bilgi sistemiyle beraber, kent rehberi, imar ve şehircilik servisi, ruhsattaki işlemlerin (İSKİ, Tapu ve Kadastro gibi) bazı bilgilerin entegrasyonu ile beraber e-devlet kapısına bağlanabilecek olan bütün sistemlerimizi, vatandaşımıza TC Kimlik No ile tek noktada hizmet sunabilecek bir belediyecilik anlayışı ortaya koyduk. Vatandaşımızın kamu hizmetini alırken rahat etmesini sağlıyoruz.

Modern toplumlarda, akıllı şehirlerde katılımcı demokrasi yaşanır. Bütün iletişim sistemlerini hem mobilize ettik, hem de web üzerinden ulaşılmasını sağlayarak katılımcı demokrasiye hizmet ediyoruz”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, tüm teknolojik gelişmelere rağmen verilerin kullanımı ve paylaşımında vatandaşın hak ve hukukun korunmasının öncelik taşıdığını söyledi.

 

 

Galeri
📆 13 Mart 2013 Çarşamba 10:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR