MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum, Tuzla » Çanakkale Ruhu Tuzla’da!
Çanakkale Ruhu Tuzla’da!


Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen organizasyon ile Çanakkale ruhu Tuzla’ya taşındı. Etkinliğin açılışı, Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Garnizon Komutan Vekili Albay Burhan Hasırcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, eğitimciler ve öğrencilerin katıldığı törenle yapıldı. Tuzla sahilinde kurulan çadırda gerçekleştirilen ve geçen yıl 105 bin kişinin ziyaret ettiği etkinlikler, 21 Mart Perşembe gününe kadar devam edecek.

 

Yazıcı: Eğitimcilerimiz ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, en önemli görevinin Tuzla’yı geleceğe hazırlamak olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, “Bize emanet edilen bu şehrin fiziki yapısı, sosyal, ekonomik, kültürel gelişimi için ilgileniyoruz ama geleceğe hazırlamak zorunda olduğumuzu da çok iyi biliyoruz. Biz, geleceğe hazırlamak istediğimiz Tuzla’nın, belli ruhlara, belli düşüncelere ve idealleri olması arzusuyla, bu konuda işin uzmanı olan Milli Eğitim camiasıyla işbirliğimizi sürdürüyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin o ruha sahip olarak gelecek Tuzla’yı oluşturması açısından elimizden gelen bütün gayreti, çabayı ve emeği gösterme azmiyle hareket ediyoruz. “Çanakkale Ruhu Tuzla’da” projesi de bu projelerden bir tanesi. Bu projede başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere Milli Eğitim camiamız, öğretmenlerimiz, okullarımız ve iştirak eden öğrencilerimizin çok önemli emeği var. Bu projenin içerisinde yer almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

tuzla-canakkale-ruhu

 

Geçmişi Bilmeden Geleceği Hazırlayamazsınız

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, milli ve manevi değerlerimizin özünü yitirmeden gelecek nesillere taşınmasını önemsediklerini belirtti. Bu ve benzeri projelerde yer almaya devam edeceklerini belirten Başkan Yazıcı şunları söyledi: “Geleceği hazırlamanın tek yolu geçmişi en iyi şekilde bilmekten ve anlamaktan geçer. Maziyi bilmeden atiyi sağlam bir şekilde inşa edemezsiniz. Mazide yaşanmış olan hadiseler vardır ki bir milletin, bir devletin hafızası oradadır. O mazide yaşanan hadiseler, savaşlar veya fiziki şartlar değil, asıl orada cereyan eden ruh, orda var olan fedakarlık, özveri ve yaşanılan bütün duyguların, bir milletin geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. O ruhu aynı şekilde koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Modern çağ teknolojinin bütün imkanıyla gelişirken o ruhu asla kaybetmeden kendi öz ve kültürüyle, kendi benliğiyle, kendi mazisiyle barışık bir şekilde geleceğe taşımak zorundayız. Öz benliğini koruyarak hak ettiği yeri alabilecek şekilde dizayn edilecek bir toplumu geliştirmek için bu tür projelerde her zaman varız, var olacağız.”

 

Heybet: Çanakkale’de Verilen Mesajı İyi Okumalıyız

Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Çanakkale’deki milli birlik ve beraberlik ile kazanılan zaferin günümüze çok anlamlı bir mesaj taşıdığını vurguladı. Kaymakam Heybet, “Milleti millet yapan, farklılıklar içinde bir teknede, bir potada yoğuran unsurlardan, olmazsa olmazlardan bir tanesi tarih bilincidir. Çanakkale Zaferi de, tarihimizin en önemli nişanelerden biridir. Türk, Osmanlı coğrafyasının değişik köşelerinden o mücadeleye katılmış, o destanı yazmış kahramanların omuz omuza verdikleri mücadelede şimdi koyun koyuna yattıklarını biliyoruz ve görüyoruz. Bunun bize anlattığı ibret dersini alıp kuşaklara taşımalıyız. On yıllardır süren gelen istismarların sona erdirilmesi anlamında, birlik ve kardeşliğin yeniden tesisi anlamında o mesajı iyi okumamız gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Tuzla sahili tören alanında kurulan dev çadırlarda gerçekleştirilen organizasyonda ziyaretçiler mehteran konseri ile karşılanıyor. Alanda, temsili Çanakkale anıtı ve şehitlikler yer alıyor. Ayrıca kurulan stantlarda, hem maketler hem öğrenciler tarafından Çanakkale savaşlarından kesitler canlandırılıyor. Savaşlardan kalan eserlerin yer aldığı mini bir müzenin de bulunduğu etkinlik alanını ziyaret eden misafirler, son olarak bir tiyatro gösterisi izliyor ve o günün menüsünde yer alan üzüm hoşafı ikram edilerek uğurlanıyor.

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve çok büyük ilgi gören, genç yaşlı 105 bin kişi tarafından takip edilen etkinlikler, 21 Mart Perşembe gününe kadar devam edecek.

 

 

 

Galeri
📆 14 Mart 2013 Perşembe 11:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR