MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kadın Çiftçiler Yarışmasının Galibi Çatalca!
Kadın Çiftçiler Yarışmasının Galibi Çatalca!


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl Tarım Müdürlükleri vasıtasıyla geleneksel hale getirdiği “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje Yarışması’nın İstanbul İl Finali yapıldı. İstanbul’un dört köyünden dört kadın çiftçinin katıldığı yarışmada, Çatalca İlçesinden Esengül Aslan isimli kadın çiftçi birinci oldu. Çatalcalı kadın çiftçiye ödülünü, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve İl Müdürümüz Kasım Piral birlikte verdiler.

İl Müdürlüğümüzün kent genelinde düzenlediği yarışma, Beykoz Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Çok sayıda davetlinin de izlediği yarışmaya, Çatalca merkezden Esengül Aslan, Silivri’nin Seymen Köyü’nden Hazel Erdoğan, Beykoz’un Kılıçlı Köyü’nden Hava Dirik ve Kartal Yakacık’tan Sümme Karakuş adlı kadın çiftçiler katıldı. Büyük bir heyecan içerisinde geçen yarışmada, yarışmacılara tarım ve ev ekonomisinden toplam 15 adet soru yöneltildi. 15 sorudan 10 tanesini doğru cevaplayan Esengül Aslan, 100 puanla birinciliği elde ederek, bölge finallerinde İstanbul’u temsil etme hakkı kazandı. Yarışmada ikinciliği Hazel Erdoğan, üçüncülüğü Hava Dirik, ve dördüncülüğü de Sümme Karakuş kazandı.Yarışmada Birinciye Cumhuriyet altını, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın hediye edildi. Yarışmacılara ayrıca katılım belgesi de verildi.

HEM EĞİTİM, HEM TEŞVİK

Programda bir konuşma yapan İl Müdürümüz Kasım Piral, 2004 yılından beri devam eden bu yarışmaların, kadın çiftçiler arasında dayanışmayı sağlamak ve kendilerine olan güvenlerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Piral şöyle dedi: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bu tür yarışmalarla kadın çiftçilerimizi teşvik etmek, bilgiyi üreticiye ulaştırarak yapılan işin bilinçli yapılmasını sağlamak ve  kırsal alandaki kadın çiftçilere götürülen yayım faaliyetlerinin sonuçlarını görmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle biz bu yarışmaları çok önemsiyoruz. Yarışmaya katılan kadın çiftçilerimizi cesaretlerinden ve göstermiş oldukları yüksek performanslarından dolayı kutluyorum”

yarisma-catalca

 

BÖLGE FİNALLERİ İSTANBUL’DA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 81 ilde düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje Yarışması’nın bölge finalleri, 10 Nisan 2013’de İstanbul’da yapılacak. Bölge finalinde 1. Olan kadın çiftçi, Balıkesir’de yapılacak olan Finale katılacak. Türkiye finalinde yapılacak olan değerlendirme, yarışmacıların teorik bilgilerinin yanı sıra; hazırladıkları projeler üzerinden yapılacak. Yarışmada 1. Olana 10 bin Türk Lirası ödül verilecek.

 

Galeri
📆 20 Mart 2013 Çarşamba 12:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR