MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » PENDİK BÜYÜYOR
Mustafa Telli
PENDİK BÜYÜYOR


1960 yılında Pendik’in nüfusu 14 bin civarındaydı. Bu nüfus 1980 yılında 60 bin, 2000 yılında 390 bin 2013 yılında da 700 bin olunca Pendik, küçük bir kasabadan devasa bir şehre dönüştü.

 

1970’lerde 2,5 katlı ahşap köşkleri yıkıp apartman dikerek büyümenin ilk adımını atan Pendik, Sabiha Gökçen Hava alanının açılmasıyla büyük bir sıçrama yaptı. Bu sıçramayı yöneten Belediye başkanları Erol Kaya ve Salih Kenan Şahin, son 20 yılda yüzlerce projeyi hayata geçirip Pendik’in cehresini değiştirdi.

 

Pendik Belediyesi bütçesi, Büyük Şehir kaynakları, İstanbul Kalkınma Ajansı, Genel bütçe ve yerel imkânları devreye soktu. Kaymakamlık, Emniyet, Sağlık, Milli Eğitim gibi resmi kurumlar ve parti, oda,  dernek, muhtar gibi sivil kurumlarla el ele kadın erkek 7’den 70’e her kesi kucaklayıp şehrin dört bir köşesine yüzlerce tesis yaptı, yapılmasına ön ayak oldu.

 

Sahildeki marina, Kurtköy’deki Sabiha Gökçen Havaalanı, Yenişehir’de ki Via-port, Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki Marmara Üniversite Hastanesi, Kaynarcadaki Green Park Oteli, Harmandere’deki Spor Kompleksi bu projelerden bir kaçı.

 

Turizm tesisleri, sağlık kurumları, spor tesisleri, sanayi tesisleri, alışveriş ve eğlence merkezleri, eğitim kurumları, yol ve geçitler, aş evi, sığınma evi gibi kurumlara her gün bir yenisini ekledi. Gençler için spor salonları, çocuklar için oyun alanları, öğrenciler için kütüphane, minikler için çocuk parkları, yaşlılar için dinlenme alanları, sporcular için koşu parkurları yaptı.

Aş evi ile yoksul ve kimsesizlere sığınma evi ile sokakta kalanlara sahip çıkan Pendik, yüzlerce dernek, spor kulübü ve okullara destek verdi. Festival, hemşeri günleri, spor- resim- müzik yarışmaları, tiyatro etkinlikleri, gezi ve kitap okuma gibi yüzlerce etkinlik düzenleyerek büyümenin kültür ve sanat ayağına destek verdi.

 

Halk Eğitim Merkezi, İSMEK gibi kurumlarla yetişkinlere de hizmet sunan Pendik Belediyesi, Kentsel dönüşümde kullanılmak üzere Pendik’te 376 daire yapmış.  Kentsel dönüşüm sırasında evi yıkılanları, bu konutlarda misafir edecek olan Pendik, kentsel dönüşümün kazasız belasız ve süratle gerçekleştirmenin önünü açmış birkaç belediyeden biri oldu.

 

Tren yolu ile deniz arasında kalan çarşıyı; Pendik’in vitrini gören Başkan Şahin,  40 kadar cadde ve sokağın bulunduğu çarşıda hemen her yıl bir şey yapıyor. Kuşlu parkla çarşıya verilen nefes, araç trafiğindeki kısıtlama, yaya kaldırımlarının genişlemesi, eskiyen asfaltı ve kırılan kaldırım taşlarının hemen yenilenmesi yapılan işlerden bir kaçı.

 

Ne demiştik Pendik büyüyor. Dileriz bu betonlaşma durur. Pendik geniş yollara, büyük yeşil alanlara ve denizine kavuşur. Antalya’da denize girmek yerine Pendik’teki plajda denize girmenin bayramını yaşar. Ne diyelim? Kurban bayramınız mübarek,  günleriniz gönlünüzce olsun.

📆 08 Ekim 2013 Salı 16:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR