MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » Yol medeniyettir
Mustafa Telli
Yol medeniyettir


 

Ne demişti başbakanımız? “Yol medeniyettir.” Ankara Büyük Şehir Belediyesi,  bir yol yapmak istiyor. Dört gidiş dört geliş olmak üzere sekiz şerit olarak planlanan yol, Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin bahçesinden geçiyor.

ODTÜ bahçesini, boydan boya keserek bahçeyi ikiye bölecek olan yola, üniversiteliler karşı. Öğrenciler, Orta Doğu ikiye bölünüyor,  yeşil alan tahrip oluyor, diktiğimiz ağaçlar kesiliyor tezi ile bu yolu istemiyor. Yolun yapılmaması için belediyeye karşı çıkıyor.

Ankara Büyük Şehir Belediyesi “yol”, gençler ise “yeşil alan” derken başbakanımız söze girip: “Yol, medeniyettir.”  Diyor. Amaç yolun önemini vurgulayarak üniversitelileri ve halkı uyarmak. Hatta bir adım daha ileri gidip, “yol için önümüze cami bile çıksa, camiyi yıkarız.” Şeklinde çok önemli bir söz sarf ediyor.

Başbakanımıza göre yol camiden daha önemli. Bu önemi sebebiyle yol, tüm engelleri aşmalı. Dün ülkeyi “Demir ağlarla” ören, bugün Edirne’den Kars’a kadar oto yol yapan da biz değil miyiz?

Sevdiklerimize yolla ulaşır, okulumuza, çarşımıza veya camimize bu yola basarak gideriz. Ürettiklerimizi ihtiyaç sahiplerine yol üzerinden giden araçla taşır, nafakamızı bu yolla kazanırız. Hastamızı doktora yolla ulaştırır, büyüklerimizi, küçüklerimizi eş ve dostlarımızı bu yolla kucaklarız. Yol “hayat”, yol “medeniyettir”.

Ancak Kartal’da bir yol var ki evlere şenlik. Atatürk Bulvarı adındaki minibüs yolu Kadıköy’den Kartal’a iki şerit olarak gelir. Kartal Neyzen Tefik Meydanı’nda, Spor Caddesi ve Yakacık Caddesinden gelen araçları da alarak Pendik’e yönelir.  İki şeritli yo, sağa dönüp, alt geçide girdiğinde birden bire tek şeride düşer. Üstelik Şeyh Muhammed Fethi Türbesi önünde Çınar Dibi Sokak ve Ankara Caddesinden gelen araçlar araç sayısı artmış, sağa ve sola dönüş yapan araçlarla trafik arap saçına dönmüştür.

İki şeritli Atatürk Bulvarı dört yeni yolla yoğunlaşırken neden tek şeride indi. Yol daralıp, kaldırım neden genişledi bilmiyoruz.

Pik saatlerinde 200 metrelik yolu kaplumbağa misali 10 dakikada geçtiğimiz bu yol “medeniyet” yolu mudur?  ya da yol Ankara’da olunca “medeniyet yolu” da, Kartal’da olunca “çile yolu” mudur?

Hayır.  Tüm yollar ulaşım içindir. Kartal trafiğini Arap saçına dönüştüren bu “huni” kaldırılmalı Kartallının çilesi sona ermelidir. Ne demişti başbakanımız? “yol medeniyettir.”

 

📆 25 Ekim 2013 Cuma 10:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR