MENÜ ☰
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Ahmet Şimşek Koleji
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Manşet, Politika, Toplum, Yazarlar » Altınok Öz’ün beş yıllık karnesi! “Lale Devri” sona mı eriyor?
Kenan GÜLERCİ
Altınok Öz’ün beş yıllık karnesi! “Lale Devri” sona mı eriyor?


Kartal Belediyesini 2009 Mart ile 2014 Mart arası yöneten CHP’li başkan Altınok Öz dönemini şöyle bir değerlendirelim.

Bu beş yıllık dönemde, Kartal Belediyesini yöneten Opr. Dr. Altınok Öz halka hizmet anlamında acaba nasıl bir yönetim anlayışı sergiledi?

2009 yılında Kartal, Kentsel Dönüşüm projeleri ile ülke çapında adından söz ettiren bir kent idi.

Başkan Arif Dağlar döneminde kazandırılan yatırımlar bakımından Kartal, ilçe olarak altın çağını yakalamıştı. Yani en iyi yatırımları Arif Dağlar döneminde kazandı.

altinok-oz-devri-

Kartal’ın Arif Dağlar’ın başkanlığı döneminde kazandığı yatırımlar, yakaladığı parlak vizyon, yani yükseliş hatta, Kartalspor’un Bank Asya 1. lig de olması gibi her şey CHP’li Başkan göreve geldikten sonra bir anda geriye gitmeye başladı. Kentsel Dönüşüm projelerine yönelik CHP’liler tarafından yapılan karalama kampanyası neticesinde, Kartal öyle bir değer kaybetti ki, bölgede diğer ilçelerden çok gerilerde kaldı.

 

Gelelim CHP’li Belediye Başkanı Altınok Öz dönemine…

2009 Mart’ta sürpriz bir sonuçla Kartal Belediyesini CHP adayı Opr. Dr. Altınok Öz kazandı. Başkan Öz, seçilir seçilmez Kartal Belediyesini 56 Milyon borçlu şekilde devraldım dediği belediyenin kasasının aslında öyle olmadığı ortaya çıktı. Kartal Belediyesinin o dönemki Başkanı Arif Dağlar ve Altınok öz tarafından imzalanan, Kartal Belediyesi kasasında yaklaşık 4 Milyon Tl ile teslim edildiği ortaya çıktı. Hatta birkaç tane de, mülkiyeti Kartal Belediyesine ait arsa tapularıyla CHP’li Başkan Altınok Öz’e devir etmiş olduğu belgeleriyle açıklandı. Yani Başkan Öz’ün “borçlu devraldım” dediği belediyenin borçlu olmadığı anlaşıldı. Bugün Mart 2014 itibariyle Kartal Belediyesinin borcu yaklaşık 180 milyon TL olduğu biliniyor.

kartal-hadid-projesi

En başta kentin mülk-i İdare Amiri olan Kartal Kaymakamı ile sürekli kavga halinde oldu. Halen daha diyalog kuramadı. Kenti yöneten bir belediye başkanı kaymakam ile kavga etmekle meşgul olursa gerisini siz düşünün.

 

 

Başkan Öz, CHP İlçe Başkanlığı ile sürekli bir kavga içinde oldu ve bypas etme girişimi sergiledi. İlk önce 15 yıl sonra seçimi kazandıran CHP İlçe Başkanı Yüksel Çiftçi ve ekibi uzaklaştırıldı. Daha sonra göreve gelenlerle de gerginlik hep devam etti. En son mevcut İlçe Başkanı Av. Kamer Gök, Başkan Öz hakkında, Nevşehir otelini kastederek “ Belediye Başkanlık makamı tüccarlık yapma yeri değildir”  gibi çeşitli açıklamalar yapmıştı.

 Kartalspor-2007-de

Kartalspor 1. Lig’de mücadele ederken, bugün 2. Lig de kalma mücadelesi veriyor. Yetmedi birde Yıldırım Bosnaspor kulübü diye bir kulübü 1.700 Milyon Tl alındığı iddia ediliyor. Bu kulübün adını Kartal Belediyespor şeklinde değiştirerek zarar üstüne zarar eklendi. Şimdi Kartal Belediyespor diye bir takım var ama resmen sürünüyor.

 

İnşaatı tamamlanmış olan üç tane bina bir türlü hizmete geçemedi, ( Birisi yeni belediye hizmet binası, iki tane YKYM mahallelerde hizmet veren Kültür Merkezi) Soğanlık YKYM hala tamamlanamadı. Aydos tepesindeki, 5 Yıldızlı Aydos Huzurevi binası olarak yapılan bina hala boş bekletiliyor.

 


aydos-huzurevi

Kent Konseyi hiç çalıştırılmadı, aktif olmayan kent konseyinin kente ne faydası olur düşünün.

 

 

Kartal Merkezinde bulunan Hamam Sokak barlar sokağı oldu, halk huzursuz ve kızgın.

İnsanları rahatsız eden başıboş sokak köpeklerine bir çözüm bulunamadı.

Belediye çalışanları açısından tecrübeli kadro oluşturulamadı, bilmiyorum kaç başkan yardımcısı değişti, mevcutlarda umutsuz bekleyiş içerisinde.

 

İşadamlarından borç olarak alınan paraların geri iade edilmemesinden dolayı o iş adamlarına mağduriyet yaşatılması. Gazetelere manşet olan durum hakkında en ufak bir açıklama yapılmaması da ayrı bir vahim durum. Bir belediye başkanı işadamından ne diye borç para alır ve yıllarca vermez, izah edilecek bir yanı yok.

 

Sanat çalışması adı altında sadece Heykel yapılması hatta sempozyum şeklinde yapılarak belediye bütçesinin Kartal halkına fayda vermeyen heykellere yatırılması. Ciddi bir bütçe ayrılan bu heykel giderlerinin halka faydası olduğu söylenemez.

 

Meclis toplantılarına katılmayan bir belediye başkanı. Toplasan 5 yıl boyunca meclis toplantılarına katılma sayısı 10 veya 15’i geçmez. Meclis iradesine saygı duymayan kendi aldığı kararları meclise onaylatmak için gönderen bir anlayışla yönetilen bir belediye.

Kartal Belediye bütçesini Kartal merkezi yerine kendi memleketi olan Nevşehir’e yatırım olarak aktaran bir anlayış.

 

Büyük Ada Sosyal tesisi, Kartal Belediye Bütçesini çok yüksek bir rakam karşılığında kiralayarak yanlış bir yatırım örneği sergilendi.

Şirketler borç içinde Karyapsan adına yazılan çekler ödenmediği için hacizlik durumlarla karşı karşıya gelmiş durumda.

 

İşçiler alacaklarını alamadıkları için sürekli eylem yapıyorlar.

Halkın onay vermediği hiçi bir projeyi imzalamayacağım” dedi, hiçbir şeyi halka sormadı,  karar aldı. Nevşehir oteli, Büyük Ada tesisleri, Yıldırım Bosnaspor Kulübünü satın alma gibi daha nice yanlış yatırımlar.

 

Kala kala elinde kalan bir tek proje var, oda sünnet projesi.

Yani koskoca beş yıl boyunca bir kenti yönetmek için o makama oturacaksın, fakat halka hizmet anlamında elle tutulur bir şey sunamayacaksın. Sadece çocuklarımızın sünneti sonrası arta kalan fazlalıktan başka bir şey yok. Bilen gören varsa buyursun söylesin.

Kartal Belediyesinin 5 yıllık Değerlendirme not ortalaması : – 0 –

 

 

Galeri
📆 21 Mart 2014 Cuma 20:18   ·   💬 13 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Altınok Öz’ün beş yıllık karnesi! “Lale Devri” sona mı eriyor?” için 13 cevap

 1. ilk-ers dedi ki:

  Şaka gibi bir yazı… Neyse 30 Martta kimin sonu olacağını hep birlikte göreceğiz…

 2. elif dedi ki:

  Ağzınıza sağlık Kenan Bey çok güzel bir yazı olmuş. İnsanlarda kör değil herhalde İnşallah 30 Mart’la Kartal’ın Yıldızı yeniden parlayacak!!!

 3. kartal can dedi ki:

  Hala AKP ye oy mu istiyorsunuz , hangi yüzle , CHP 5 sene içinde hiçbir şeyde yapmasa da yine oy vereceğiz AKP ye yağmurlu havada su yok.Şu anda AKP haricinde kötünün dahi en iyisi CHP dir.Kartalspor Lig A ya çıkmış , çıkmış ama gelecek beş senenin maddi imkanlarınıda borç hanesine yaparak çıkmış.Çıktığı gün kasasında kaç TL varmış,eczaneler,marketler, bunların yüzünden iflas etmiş alacaklarını tahsil edemedikleri için.Bu süreçte İBB ne yaptı Kartala meydan tuvaleti çok mu hoşunuza gidiyor ordaki görüntü bir Kartallı olarak. Atatürk çay bahçesi ile İsparkın tam arasında,balıkçıların hemen bitişiğinde.Maarifi Sultan camii içinde, Kartal merkez camii içinde,rıhtımdaki tüm cafelerde tuvalet varken bu ucube WC ye gerek varmıydı bizi dinlemezler bari siz ikaz etseydiniz en azından sizi dinlerler bumu Kartallılık.

 4. NASIL YANİ dedi ki:

  Hamam sokak hala Hamam sokak , ismi mi değişti de haberimiz yok ne zaman barlar sokağı oldu.Fotoğrafçı var,ekmek fırını var,matbaalar var,market var,balıkçı var,kokoroççi var,kasap var,telefon tamircisi var,berber var,bellona mağazası var,elektrik malzemesi satanlar var,ayedaş venesi var,kırtasiye var, içkisiz lokantalar var neyin kafasını yaşıyorsunuz siz talep varsa arzda olacaktır hiçbir yer zevk için boş boş açılmaz ordaki ihtiyaca bakılır ona göre açılır belediye insanlara zorla gel buraya bar mı aç diyor.

 5. cevizlili dedi ki:

  Burada yazılanların hepsi gerçek. Bu güzelim ilçeden 5 yıl çaldılar. Bunun hesabını elbet ahirette verecekler ama biz de dünyada hesap soracağız. 31 mart günü bu ilçede gezecek yüzü kalmayacak inşallah.

 6. Efe dedi ki:

  Yazılanların hepsi doğru, biz uzaydan gelmedik Kartal’da yaşıyoruz anlatılanları 5 yılda harfiyen yaşadık. Kenan bey eksik bile yazmış, galatasaray TT Arena da alınan locayı atlamış, fahiş fiyatlarla alınan heykellerden bahsetmemiş, mantar gibi türeyen binaların müteahhitlerine verilen saçma sapan ruhsatlar nasıl ve ne şekilde verildiğini söylememiş, ilçenin her yerinde düzensiz yapılaşmaya neden ve ne karşılığı izin verilmiş sormamış. Bunları da bir Kartallı olarak biz soralım. 30 Mart’ta da elbette bunların hesabını yine biz soracağız.

 7. Efe dedi ki:

  Karne notu sıfır bile çok gelir, kasayı artı parayla alıp eksi paraya düşürene niye sıfır verelim eksi vermemiz lazım benim notum eksi 100

 8. taner dedi ki:

  Kartal ne kadar talihsiz bir ilçe Pendik ve Maltepe Kartal ın köyü idi her ikisi Kartala birkaç tur bindirdiler Kartal da kendine değil Nevşehir ve adalara yatırım yapıyor. Kartalspor gitti Belediyespor diye bir tk aldılar onuda küme düşürdüler i şimdi oy istiyor şaka gibi. Bir Erol Köse bulamadık yazık….

 9. satı kartalga dedi ki:

  kartal gazetesinde sipariş vermenin ücret tarifesi ne kadar? biz de bişiler yazdırmak istiyoruz…

 10. kartallı dedi ki:

  Ben kartallıyım ve 30 martta buna bakarım. AKP, CHP ve MHP nin türkiye gündeminde oluuşturukları kutuplaşaya göremi hareket edeceğiz. Yoksa Kartalımızı düşünerek mi?
  Yazıda bahsedildiğinden çok daha fazlası var.

 11. Fırat dedi ki:

  Bu kadar gerçeklerden uzak, tek amacı karalamak olan, AKP gözlüğüyle yazılmış bir yazı (sözde) gazeteciliğe hiç yakışmıyor. Yazmış olduğunuz yazının tahmin ediyorum ki tek hedefi; Kartal Belediyesi tekrar önceki dönemki gibi tabir-i caizse her isteyenin atını koşturduğu, “devletin malı deniz, yemeyen keriz” anlayışıyla yönetilsin de, siz de eski günlerde olduğu gibi Kartal AKP Belediyesi gayrı-resmi yayın organı olarak yayın hayatınıza devam edebileseniz.

 12. İlhan gül dedi ki:

  Kartal Belediyespor diye bir takım kurdular,bizim eski kartallı Nihat abi aracı olmuştu,hala paralarını ödememiş başkan.biz geçen seçimde Nihat abi için oy vermiştik chp ye.ama bu sefer Altınoka oy yok

 13. ismail dedi ki:

  teşekkür ederim komşum böyle insanları bilinçlendirdiğiniz için. 15 yıldır kartalda yaşıyorum böyle bir yönetim tarzı görmedim duyduğuma değil, okuduğuma değil, gördüğüme inanırım görenler zaten bu yönetimi kartalda 30 martta gönderecek ve kartal çağ atlamaya devam edecek, insanlarla diyalog kuramayan yönetimden ne hayır gelir, anca karalama yaparlar onların işi o belediyecilik değil, güle güle lale devri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknik Yapı 44. Yıl

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL
YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

BLOG

M. Nazım Telli
07 Aralık 2019 Cumartesi
Ahmet Berhan Yılmaz
25 Kasım 2019 Pazartesi
Ümit CANBOLAT
12 Ekim 2019 Cumartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

# Takım O G B M A Y Av. P Eleme veya küme düşme
1 Sivasspor 14 9 3 2 29 13 +16 30 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşaması
2 Beşiktaş 14 8 3 3 22 16 +6 27 2020-21 UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci eleme turu
3 Trabzonspor 14 7 5 2 27 15 +12 26 2020-21 UEFA Avrupa Ligi üçüncü eleme turu
4 Başakşehir 14 7 5 2 22 14 +8 26 2020-21 UEFA Avrupa Ligi ikinci eleme turu
5 Fenerbahçe 14 7 4 3 28 16 +12 25
6 Galatasaray 14 6 5 3 15 11 +4 23
7 Alanyaspor 14 6 4 4 24 14 +10 22
8 Yeni Malatyaspor 14 5 5 4 29 19 +10 20
9 Göztepe 14 5 5 4 16 15 +1 20
10 Denizlispor 14 5 3 6 14 15 -1 18
11 Gaziantep 14 4 5 5 18 24 -6 17
12 Çaykur Rizespor 14 5 2 7 14 22 -8 17
13 Gençlerbirliği 14 3 5 6 22 25 -3 14
14 Konyaspor 14 3 5 6 13 20 -7 14
15 Kasımpaşa 14 3 3 8 19 25 -6 12
16 Antalyaspor 14 3 3 8 13 26 -13 12 2020-21 1.Lig
17 Kayserispor 14 2 4 8 13 29 -16 10
18 MKE Ankaragücü 14 2 3 9 9 28 -19 9

BAĞLANTILAR