MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Toprağımıza dokunmayın
Toprağımıza dokunmayın


Ahmet Şimşek Koleji Çevre Kulübünün düzenlediği “Çevre Bilinci” etkinlikleri kapsamında, “Erozyon ve Çevre Bilinci” konulu seminer verildi.

 

Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla konferans salonunda gerçekleştirilen semineri, TEMA gönüllüsü Biyolog Arzu Bozgül verdi.
“Toprağımıza sahip çıkıp, değerini bilelim.”
Seminerden önce yaptığı konuşmada Kartal Belediyesinin başlattığı “Atık yağ projesi” konusunda öğrencileri bilgilendiren ve projeyi desteklediklerini belirten, “Dünya Su Günü” etkinlikleri kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Can Aydöner, “Bizler çevremize duyarlıyız. Daha çok ağaç, daha temiz bir çevre, daha temiz su kaynakları ve daha güzel bir gelecek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu kapsamda tüm arkadaşlarımızın bize katılımını bekliyoruz. Bir santimetre kare toprak oluşması için binlerce yıl gerekiyor. Toprağımıza sahip çıkıp, değerini bilelim.” dedi.

 

“Sulak alanlarımız tehlike çanları çalıyor.”
Çevre aktivisti ve TEMA Gönüllüsü Biyolog Arzu Bozgül ise yaptığı konuşmada, “Böyle coşkulu ve bilinçli öğrenciler beni motive ediyorlar. Gönüllü olmamın nedenlerinden birisi, içinde bulunduğumuz doğadaki, Türkiye’deki toprak kayıplarıdır. İnsanların dikkatlerini bu konuya çekmek gerekiyor. Herkese düşen görev bu olmalıdır. Birbirimizi bilinçlendirmeliyiz. İlerlemenin ve kalkınmanın en iyi yöntemi bilimsel çalışmalardır. Bilimin ardından teknoloji gelir ama onların da önünden akıl gelir. Yani, bilim ve teknoloji bize her şeyi sağlayamaz. Ağaç varsa, toprak varsa, su varsa, yaşam var.

 

Domatesi havada, suda yetiştiriyorlarmış, bu yeterli mi? İhtiyacımız olan elementleri ve metalleri sadece toprak verir. Buğdayı ekersin, sularsın büyür. Un yaparsın, su katarsın, yoğurursun, ekmek yaparsın. Tasarruf yetmez, suların başını tutun. HES’lere, sularımızın satılmasına izin vermeyin. Doğaya ve çevreye sahip çıkın, genetiği değiştirilmiş organizmalarla beslenmeyin. Sulak alanlarımız tehlike çanları çalıyor. Türkiye 3-4 tane Avrupa’yı besleyecek durumdadır, Ülkemize sahip çıkın.” dedi.
Seminerin ardından öğrencileri sahneye davet eden Tema gönüllüsü Biyolog Arzu Bozgül, üzerinde “TEMA, Yeşilin ve Toprağın Koruyucusu” yazan kendi giydiği yeleği, 10-A sınıfı öğrencisi Özhan Celep’e hediye etti. Salonda bulunanlar, etkinliğin sonunda hep bir ağızdan “Toprağımıza dokunmayın” diye bağırdı.

📆 27 Mart 2015 Cuma 10:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR