MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Rüzgarın sesine kulak verenler YTÜ’de buluştu
Rüzgarın sesine kulak verenler YTÜ’de buluştu


Bilim insanları daha yaşanılabilir bir Dünya için, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rüzgâr Enerjisi Kulübünün düzenlediği Rüzgâr Günleri etkinliğinde buluştu.

 

Yıldız Kampüsü’nde bu yıl 4.sü gerçekleştirilen etkinliğe akademisyenler, özel sektör ve kamu kuruluşlarından temsilciler katıldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek açılış konuşmasında, “enerjinin gelişmişlik düzeyini ortaya koyan bir kavram olduğunu, ülkemizde ithalatın büyük bir kısmının enerjiye harcandığını, aynı zamanda ülkemizde enerji israfının da yüksek olduğunu” ifade etti.

 
Daha sonra söz alan YTÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ayşegül AKDOĞAN EKER, mümkün olan en az enerji ile en fazla iş yapabilmenin gerekliliğine dikkat çekerken, Doç. Dr. Zehra YUMURTACI da sanayide kullanılan enerjinin yarattığı çevre kirliliğinin üzerinde durdu.
Marmara Üniversitesi Enerji Anabilim Dalı ve Dünya Rüzgâr Enerji Birliği (WWEA) Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı UYAR sunumunda, rüzgar enerjisinin Türkiye elektriğinin 3 katını karşılayacak güçte olduğunu, fakat bu konuda yapılan yatırımların Avrupa’nın gerisinde kaldığını belirtti.

 
Ayrıca Ağaoğlu Enerji Grubundan Derya Deniz YILMAZ; Şule ERKOÇ Rüzgar Enerjisi Danışmanlığı; Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü(WSEIN) Başkanı Gökhan YILDIRIM; KINTECH Engineering Ülke Müdürü İskender KÖKEY; General Electric’ten Burak Yakın; YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi(TTO) girişimcisi Ömür Can SARI; Çaba Endüstri Proje Planlama Uzmanı Dr. Ahmet Yasin ve SIEMENS markasını temsilen Gaye GÜMELİ de rüzgar enerjisi uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Son olarak Sabancı Üniversitesi’nden Onur KANYILMAZ herkesin merak ettiği MİLRES projesinin detaylarını ilk defa Rüzgâr Günleri’15 te açıkladı.

 
Etkinliğin sonunda Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen kokteylde bir araya gelen öğrenci ve sektör temsilcileri, sektörün geleceği hakkında görüş alışverişi ve değerlendirmede bulundular.

📆 27 Mart 2015 Cuma 13:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR