MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Etkinlikler, Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kartal-da Robotlar Yarıştı
Kartal-da Robotlar Yarıştı


KARTAL’DA ROBOTLAR YARIŞTI

ÖĞRENCİLERİN YAPTIKLARI ROBOTLAR KIYASIYA REKABET ETTİ

Japon Sumo güreşlerinden esinlenerek tasarlanan hobi ve yarışma amaçlı robotlar, Kartal’da düzenlenen Teknoloji ve Bahar Şenliği 2.Sumo Robot Yarışması’nda kıyasıya rekabet etti. Öğrenciler müsabakalarda ürettikleri robotlar ile derece almak için yarıştılar. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Okul Müdürü A. Ufuk Uçar, Milli Eğitim Şube Müdürü ile öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okul Müdürü açılış konuşmasında öğrencilerin becerilerinin gelişmesini destekleyen bu etkinliğin ikinci kez düzenlendiğini, Kartal Belediyesi desteği ile bu yılki çalışmaların daha katılımlı olduğunu ifade etti. Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve düzenlemede yer alan yöneticileri, öğrencilere destek verenlere teşekkür etti. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer de yaptığı konuşmada öğrencilerin yaratıcılıklarının gelişmesi, problem çözme becerilerinin artması, iletişim ve işbirliği, inisiyatif alma gibi sorumluluklarının gelişmesi adına projenin önemli olduğuna değindi ve Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün gençlerin bu tür projelerle gelmeleri durumunda destek verdiğine dikkat çekti.

“AMAÇ, GENÇLERİN YARATICILIKLARINA KATKIDA BULUNMAK”

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, “Kartal Belediyemiz, Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliği yaparak 2’nci Suma Robot Yarışması’na katkı verdi. Burada amacımız gençlerin düşünen, üreten ve yaratıcı yönlerinin gelişmesine destek olmak. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, spora, kültüre, sanata ve ayrıca okullardaki sizlerin yeteneklerinin gelişmesine ayrı bir önem veriyor. Bu da onların bir yansıması çünkü geleceğimiz sizlersiniz, yapacağınız çalışmalarla ileride ülkemizin daha iyi noktalara ermesini sağlayacak projeler gelişebilirsiniz. O çalışmalardan patent alarak ürünler üretebilirsiniz. Bugün yapılan yarışmada da katılım ve ilgi güzel. Becerilerinin sergilendiği bir yarışma oluyor. Kartal Belediyesi olarak okulların yaptıkları bu tür çalışmalara bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kartal Belediyesi ile Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen Sumo Robot Yarışması, renkli görüntülere sahne oldu. Üç aydan beri yarışmalara hazırlanan yaklaşık 60 öğrenci, yaptıkları robotları merakla beklenen yarışmada sergiledi. Lise öğrencilerinin yaptığı 20 robotun katıldığı müsabakalar eleme usulüyle yapıldı ve kazanan robotlar bir üst tura çıkma şansı yakaladı. Kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışmada boy gösteren robotlar, üzerlerinde bulunan sensörler vasıtasıyla rakibinin bulunduğu konumu algılayarak yarışma çizgisi dışına iterek galip gelmeye çalıştı. Yarışmada Eyüp Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yunus Emre Kulaksızoğlu birinci, Eyüp Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Batuhan Kurt ikinci, Yakaık Meslek Lisesi öğrencisi Muhammet Vural üçüncü oldu.

ROBOTLARI YAPAN ÖĞRENCİLER, ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Büyük uğraşlar sonucunda yaptıkları robotlarıyla birlikte yarışmaya katılan öğrenciler çalışmalarını anlattı.
Yarışmaya katılan lise üçüncü sınıf öğrencisi Akın Yıldız, “Okulumuzda Sumo robot yarışması vardı biz de arkadaşlarımızla birlikte katılmaya karar verdik. 2 aylık bir sürede robotumuzu yaptık ve birinci olmaya çalışacağız” dedi.
Robot yapmanın güçlüklerinden bahseden bir başka yarışmacı öğrenci Ramazan Turde ise “İçindeki devreleri yapmak gerçekten zor oluyor, çok küçük lehimler yapmanız gerekiyor ve çok uğraştıran bir şey” şeklinde konuştu.

📆 01 Haziran 2015 Pazartesi 11:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR