MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Eğitim, Gençlik, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kesilen Öğrenim Kredisi İtirazı
Kesilen Öğrenim Kredisi İtirazı


Kamu Başdenetçisi, Kesilen Öğrenim Kredisine İtirazı Haklı Buldu
Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, ön lisans eğitimi sürecinde aldığı ancak uzaktan öğrenim lisans tamamlama sürecinde kesilen öğrenim kredisinin yeniden verilmesi talebiyle gelen başvuruyu haklı buldu.
Şikâyetçi, önlisans mezunu olduğunu, öğrenim süresince öğrenim kredisi aldığını, 2014 Dikey Geçiş sınavıyla uzaktan öğretim lisans tamamlama programını kazanarak üçüncü sınıftan öğrenimine devam ettiğini, aynı zamanda sınavsız dikey geçiş ile Açıköğretim 3 üncü sınıftan ve Açıköğretim Hukuk Bölümü Adalet Programına da 1 inci sınıftan ikinci üniversite hakkı kapsamında devam ettiğini belirtti. Şikâyetçi, ara vermeksizin ve intibak sınıfına kalmaksızın lisans tamamlama eğitimine geçmesine, uzaktan eğitim gören öğrencilere kredi verilmeyeceğine ilişkin bir düzenlemenin bulunmamasına ve örgün öğretim öğrencileriyle uzaktan öğretim öğrencilerini söz konusu konuda ayıracak bir düzenlemenin ilgili mevzuatta yer almamasına rağmen tarafına ödenen öğrenim kredisinin kesildiğini ileri sürdü. Şikâyetçi, uzaktan eğitim öğrencilerinin daha yüksek maliyetlerle eğitimlerine devam ettiklerini öne sürerek, kesilmiş olan öğrenim kredisinin kendisine yeniden verilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.
Şikâyeti ele alan Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, öğrenim kredisinin kesileceği hallerin sayılmış olması ile uzaktan eğitim görmenin bunlar arasında yer almaması ve Yönetim Kurulu tarafından da uzaktan eğitim konusunda bir karar alınmamış olması, ayrıca öğrenim kredisinin öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla verilen, geri ödenmesi gereken bir borç paradan ibaret olması ile uzaktan eğitimin maliyetleri göz önünde bulundurularak, şikâyetçinin ön lisans eğitimi sürecinde aldığı öğrenim kredisinin uzaktan eğitim lisans tamamlama sürecinde kesilmesinin hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığının değerlendirmesinde bulundu.
Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, şikâyetçinin ön lisans eğitimi sürecinde aldığı ve uzaktan eğitim lisans tamamlama sürecinde kesilen öğrenim kredisinin yeniden verilmesi, bu süreçte ödenmemiş olan öğrenim kredisinin şikâyetçiye ödenerek mağduriyetinin giderilmesi için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Tavsiye Kararı gönderdi.

📆 19 Haziran 2015 Cuma 11:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR