MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Bebekler İle Paylaşalım
Bebekler İle Paylaşalım


Ramazanın bereketini açlık çeken

Dünyada yılda 137 milyon bebek doğuyor, lakin 6.3 milyonu beşinci yaş gününü göremeden hayata veda ediyor. Çoğunluğu 24 Afrika ülkesinde olan üç milyon bebek her yıl doğrudan yetersiz beslenme veya dolaylı sonuçları nedeniyle kaybediliyor. Dakikada 5 bebek. Yeryüzü Doktorları bu Ramazanda da “Bebekler Aç’lığa Dayanamaz” diyerek Ramazanın bereketini, açlık çeken anne ve bebekler için paylaşmaya davet ediyor.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) dünya genelinde 119 milyon çocuğun kronik beslenme yetersizliği sınırında olduğunu ve yardım edilmemesi halinde 15 yıl içinde yaklaşık 70 milyon çocuğun ölebileceğini açıkladı. UNİCEF’in raporunda dünya genelinde yoksulluk, hastalık ve yetersiz beslenme yüzünden 2030 yılına kadar yaklaşık 70 milyon çocuğun beş yaşını görmeden ölebileceği kaydedildi. Yeryüzü Doktorları bu Ramazanda açlıkla mücadele için önemli bir kampanya düzenliyor: Bebekler Açlığa Dayanamaz! Sağlık çalışmalarının yapıldığı Kongo DC, Kenya, Çad, Gana, Somali, Gazze, Nijer gibi yoksul coğrafyalarda Yeryüzü Doktorları, bu Ramazanda binlerce anne ve bebeğin açlıkla savaşına yardım eli uzatıyor.

Her yıl 6 milyon bebek 5 yaşını göremeden ölüyor
Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, dünyadaki en önemli sorulardan biri olan açlık ile ilgili son verileri açıkladı; “Dünya genelinde yılda 137 milyon bebek doğuyor, lakin 6.3 milyonu beşinci yaş gününü göremeden hayata veda ediyor. Bu bebeklerin çoğunluğu gıda krizi içinde bulunan 24 Afrika ülkesinde doğuyor. Her yıl üç milyon bebek doğrudan yetersiz beslenme veya dolaylı sonuçları nedeniyle kaybediliyor. Dakikada 5 bebek. Açlığın yaygın olduğu coğrafyalarda zatürre, ishal, sıtma, tüberküloz, kızamık gibi enfeksiyon hastalıkları bebek ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Afrika’da 3 dakikada bir çocuk sıtma nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünyada her yıl 1,3 milyar ton gıda israf edilirken yetersiz beslenen bir bebeğin günlük besini için gerekli 65 kuruş maalesef temin edilemiyor. Bu içimizi acıtan bir tablodur”.

Bir bebek 90 TL ile 100 gün doyabiliyor!
Kampanya ile ilgili bilgi veren Dr. Kınık; “Bebekler Açlığa Dayanamaz kampanyasında bu 3. yılımız. Bu yıl Suriye ve Yemen başta olmak üzere politik karışıklıklar ve insani krizler yüzünden yoksun kalmış ve açlık sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayan anne ve çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Bir bebeğin 1 aylık tıbbi beslenme bedeli 30 TL, iki aylık tıbbi beslenme bedeli 60 TL ve 100 günlük tıbbi beslenme bedeli ise 90 TL. Kampanyaya destek olmak isteyenler www.yyd.org.tr adresinden online bağış yapabilir ya da MAMA yazıp 6612’ye SMS atarak 5 TL bağışlayabilir”.

📆 26 Haziran 2015 Cuma 10:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR