MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kartal’da Uğur Mumcu Heykeli
Kartal’da Uğur Mumcu Heykeli


RAUF RAİF DENKTAŞ HEYKELİNİN ARDINDAN UĞUR MUMCU’NUN ANISINA YAPILAN HEYKEL’DE KARTAL’DA YERİNİ ALACAK

 
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi tarafından geçen sene yaptırılan ve devlet töreni ile Kıbrıs Uluslararası Ercan Hava Limanı kavşağında yerleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın heykelinin bir benzerinin de Kartal’da düzenlenen törenle açılacağını ve gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun anısına yaptırılan heykelin de Kartal Uğur Mumcu Meydanı’nın yapılması ile mahallede yerini alacağını açıkladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti heyetinin ve Denktaş ailesinin de katılacağı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın heykelinin açılışı 22 temmuz 2015 tarihinde saat 11.00 de Uğur Mumcu Mahallesi’nde gerçekleşecek.

 
Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu tarafından tasarlanarak yapılan ve yapımı 3 ay 10 gün süren Rauf Raif Denktaş’ın heykeli, 6 milimetre kalınlığında bronzdan inşa edildi. Ağırlığı 780 kilo olan, 3 metre 25 santimetre yüksekliğindeki heykel, üzerine yerleştirileceği kaide ile birlikte yaklaşık 7 metre boyunda olacak. Heykelin kaidesinin etrafındaki parçalar Rauf Raif Denktaş’ın mücadelesini ve Cumhurbaşkanlığına yükselişini anlatıyor. Heykelin yönü de Kıbrıs’a bakıyor.

 

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Rauf Raif Denktaş heykelinin ardından Uğur Mumcu Meydan projesinin tamamlanması ile gazeteci-yazar Uğur Mumcu anısına yaptırılan heykelin de Kartal’da Uğur Mumcu Mahallesi’nde yerini alacağını belirtti. Değerlerin yaşatılmasının önemine vurgu yapan Başkan Altınok Öz, usta gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun adının yaşatılacağı anıt için maket çalışmasının gerçekleştiği ve ihale süreci ile meydanın yapılmasının ardından anıtın Uğur Mumcu Mahallesi’nde yerini alacağını söyledi.

📆 22 Temmuz 2015 Çarşamba 09:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR