MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Dünyadan, Genel, Manşet, Sivil Toplum » Davutoğlu: Kandil’in bağlantıları kesildi
Davutoğlu: Kandil’in bağlantıları kesildi


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde New York’ta temaslarını sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 Medya grubu adına Mehmet Acet’in de aralarında bulunduğu Türk gazetecilerle de bir araya geldi. Davutoğlu, terörle mücadele, mülteci sorunu ve 1 Kasım seçimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kandil, kırsal kesim, mezarlıklar adı altındaki yapılar ile şehir arasındaki irtibatları koparttık” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 70’inci Dönem Genel Kurul Toplantıları için New York’ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı, şunları söyledi:

DİYARBAKIR’DAKİ GENÇ, KANDİL’E ULAŞAMAZ

Kandil, kırsal kesim, mezarlıklar adı altındaki yapılar vs. ile şehir arasındaki irtibatları koparttık. Diyarbakır’dan kaçırılan bir grup gencin Kandil’e ulaşması mümkün değil artık. Kandil’de eğitilip Türkiye’ye gelmesi de mümkün değil. Geçenlerde PKKlıların artık insan kaynağı bulamıyoruz diye yakınmaları boşuna değil. (Kırsal kesimde terör unsurları sivil kıyafet giyip şehre eylemlere gidiyordu, Varto’da öyle oldu mesela) şimdi o aradaki geçişkenlikleri, irtibatları kırıldı.

 

HALK PKK’YA DEĞİL OPERASYONLARA DESTEK VERDİ

Ama en önemlisi ve PKK’yı en fazla şaşırtan şey, Halk harekete geçmedi. Terör örgütü bekledi ki halk kendilerine destek olacak, kitlesel destek verecek. Aksine halk bu operasyonlara hem açık bir şekilde, hem de zımni olarak susarak destek verdi. Bizim için en önemli gösterge bu. Sokağa çıkması için kitleleri tahrik ediyorlardı fakat birkaç yüz kişi dışında sokağa çıkan olmadı. Bu operasyonun sivil tarafı açısından en önemli göstergeydi. Ben güvenlik görevlilerine şu üç talimatı veriyordum; sivil halka zarar gelmeyecek, kendinizi koruyan tedbirler alacaksınız, bir de teröristleri tasfiye edeceksiniz, yani başladığınız işi operasyonu yarım bırakmayacaksınız.

 

PKK’YI ŞAŞIRTAN OLAY

Davutoğlu ”Diyarbakır’da bayram namazında musafaha ettiğimiz onlarca kişi eğilip kulağıma dedi ki, ‘Allah razı olsun, Allah devlete millete zeval vermesin, devam edin, Allah yardımcınız olsun’… Atmosfer bu” diye konuştu. Terör örgütünün kitleleri sokağa çıkması için tahrik ettiğini hatırlatan Davutoğlu ”Fakat birkaç yüz kişi dışında sokağa çıkan olmadı. PKK’yı en fazla şaşırtan şey de, halkın harekete geçmemesi oldu. Bu operasyonun sivil tarafı açısından en önemli göstergeydi” ifadelerini kullandı.

4 HEDEF VARDI

Davutoğlu, PKK’ya karşı yürütülen mücadelede, Kuzey Irak’taki kamplar, şehirde terörize edilmiş topluluklar, mezarlıkların etrafındaki illegal yapılar ve kırsal kesimdeki teröristler olmak üzere dört hedef olduğunu anlattı. Başbakan, ”Önce Kuzey Irak’taki kampları hedef aldık, uzun süre lojistik koridorlar tahrip edildi. İçeride yürütülecek mücadelenin alt yapısı hazırlandı. İçeride kritik yerlerde operasyonlar yapıldı, kendilerince şehir gerillaları olarak nitelendirdiklerinin etkisi minimuma indirildi” dedi. 

 

Örgütün şehirlerde mezarlık adı altında silah depoları inşa ettiğini belirten Davutoğlu, ”Varto’da güya mezarlık için yapılan yerlerde her türlü silah yakalandı, bir de kaçırılan rehine çocuk kurtarıldı. Bu yapılanmaların hepsi yıkılacak. Tayin edilen hedeflere ulaştık” diye konuştu. 

İRTİBATLARI ÇÖKTÜ

Kandil, kırsal kesim, mezarlıklar adı altındaki yapılar ile şehir arasındaki irtibatları koparttıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, ”Diyarbakır’dan kaçırılan bir grup gencin Kandil’e ulaşması da Kandil’de eğitilip Türkiye’ye gelmesi de artık mümkün değil. PKK’lıların ‘artık insan kaynağı bulamıyoruz’ diye yakınmalarına şahit oluyoruz” dedi.

‘PYD’Yİ UYARDIK AMA BİZİM YIKILACAĞIMIZI DÜŞÜNDÜLER’

Türkiye terörle mücadele ederken ABD’nin PKK’nın Suriye kanadı PYD’yi meşru sayması da Başbakan Davutoğlu’nun gündemindeydi. Çözüm süreci devam ederken PYD lideri Salih Müslüm’ün Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Davutoğlu ”O günlerde belli şartlarla Suriye muhalefetine katılmaları için çok gayret ettik. ‘Suriye rejimiyle ilişkinizi kesin, Türkiye’yi rahatsız edecek işler yapmayın’ dedik. İlk anda yaklaşımları olumluydu. Fakat Gezi olayları başlayınca AK Parti hükümetinin yıkılacağını sandılar. Bir de kimyasal silah kullanmasına rağmen cezalandırılmayan Suriye rejiminin kalıcı olduğunu düşündü. Bu da Türkiye ile aralarının açılmasına yol açtı” diye konuştu. 

EL NUSRA NE İSE PYD DE O!

Terör saldırılarından sonra kendileri için tablonun açık bir şekilde değiştiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, ”PYD silahlı gücünü ve insan unsurunu Kandil’den alıyor. Aralarında bir irtibat var. El Nusra da DAEŞ’le çarpışıyor. Bu durum El Nusra’yı meşru kılıyor mu? DAEŞ ile savaşmak PYD’yi de meşru kılmaz. PYD’nin PKK ile ilişkisi devam ediyor. ABD’nin ilkesel bir tavır almasını bekleriz” diye konuştu. 

 

SINIRIMIZDA İSTEMİYORUZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  PKK, PYD, DAEŞ ve Suriye rejiminin Türkiye için birer tehdit olduğunu söyledi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ”Suriyeli veya Iraklı Kürtleri tehdit olarak görmeyiz, ama bu son gelişmelerden sonra rejim bağlantılı bütün unsurlar, PKK-PYD unsurları Türkiye için tehdittir. DAEŞ’i de Suriye rejimini de sınırlarımızda istemiyoruz” ifadesini kullandı. 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, muhataplarına Suriye savaşı ve mülteci krizi ile ilgili net politikasını aktardığını da anlattı. Davutoğlu, yeni mülteci dalgasını önlemek için güvenlikli bölge oluşturulması, Suriye sorununun Esed’siz formülle siyasi çözüme ulaştırılması ve küresel güçlerin PYD’yi, PKK olarak değerlendirerek bu örgüte meşruiyet kazandırmaması gerektiğini yineledi. Davutoğlu  Rusya’nın Esed yönetimini desteklemek üzere hava gücü kurmasının gerçekten kaygı verici olduğunu söyledi.

 

 

📆 28 Eylül 2015 Pazartesi 16:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR