MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » SİSTEMLİ ÇALIŞMAK GÜZEL AMA…
Kenan GÜLERCİ
SİSTEMLİ ÇALIŞMAK GÜZEL AMA…


Yedi yıldızlı sistemlerle yönetilen Kartal Belediyesinde her şey sistematik. Aslında programlı çalışmak çok daha sağlıklı sonuçlar doğurur fakat halk yönetiminde her zaman sistem dışı gelişmeler her zaman olabilir. Mesela bir belediye başkanının halkla diyalogu sıcak temas halinde olursa farklı olur, sadece program dahilinde görüşülürse farklı olur.  Kartalite kapsamında Kartal Belediye Başkanının Kartal halkıyla diyalogu da belli bir program dahilinde yürütülmektedir.

Zaten kendileri de her daim söylüyor ya “biz halkımızı tuttuğumuz yerde şapur şupur öpen politikacılardan değiliz. Sağlıklı ortamlarda bir araya gelip birbirimizi dinlemeyi tercih ederiz.”

Bu konuda, esnaf toplantıları adı altında yapılan görüşmeler çok dikkat çekici oldu. Şöyle ki , geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanımız Arif Dağlar tarafından, mahalle mahalle 16 kez esnaf toplantıları yapılmış. Bizim haberimiz olan iki tanesine iştirak ettik ve katıldığımız esnaf toplantısında belediyenin basın birimindeki görevli arkadaşlar bir yandan resim çekerken bir yandan da, şaşkın bir ifadeyle “ya biz basına haber vermedik sizi kim davet etti” diyerek yani biz çalıp biz söylüyoruz, halkımızda belediye bülteninden okuyup bilgileniyor zaten size ne oluyor dercesine bir tavırla karşıladılar bizi. Ama katıldığımız toplantının birisi iş yerimizin esnafının olduğu toplantıydı, diğeri de Çınar Caddesi esnafıyla yapılan toplantıydı. Diğer toplantılardan haberimiz olmadı.  Katıldığımız iki toplantıdaki manzara aynen şöyleydi: toplantının içeriği esnafın sorunları- esnafla buluşma. Toplantılar genelde sabah yapıldığı için esnaf işyerini bırakıp da gelemiyor, az sayıda gelenler de kahvaltı sonrası KARTALİTE projesi anlatılıyor. Kartal’da yapılan genel yatırımlar anlatılıyor, semtiyle ilgili bir şey söylenir diye bekleyen esnafımızda bir bakıyor ki toplantı bitmiş. Bir iki soru soran olursa da not alınıp gereği yapılacak denilerek katılımınız için teşekkür ederiz diyerek toplantı sona eriyor.

Sistem onu gerektiriyor ya..

Mesela o toplantılardan hatırımda kalan iki konu var ki sorun olarak önemli sorun ama ilgisiz kalındığını düşünüyorum. Birincisi Yavuz Selim Devlet Hastanesinin Acil kısmına giriş yollarının ambulans girişlerinde çok problem yaşanması. Öyle ki hemen hemen her gün kavgalar yaşanmaktadır. İkincisi de  Çınar Caddesinde  yapılan düzenlemelerdeki eksikliklerden dolayı esnafın sıkıntı yaşaması, çözülmesi gereken öncelikli konulardan bir ikisi. Hatta aklıma gelmişken Çınar Caddesi esnafıyla yapılan toplantıda cadde esnafı o toplantıya katıldı ama soru dahi sormayarak bir nevi sessiz protesto ettiler başkanı. Çünkü esnaf sorunumuz var diyor, başkan “prestij caddesi yaptık daha ne istiyorsunuz?” diyerek bir de sitem ediyor. Hal bu ki cadde güzel oldu da uygulama hatasını dile getiriyor esnaf ama sistem dışı kalıyor maalesef.Yedi yıldızlı sisteme ayak uydurması gerekiyor. Zamansız ve sistemsiz ses bile çıkarmamanız gerekiyor…

Bütün bu yapılan çalışmalar belediye bülteninde anlatılırken –çok güzel sağlıklı görüşmeler yapıldı- şeklinde anlatılıyor, yani vitrin süsleniyor.

Fakat gazetemizin sayfalarında esnaf sesini ilgililere daha net duyurabilmektedir. Her şey bülten de yazdığı gibi güllük gülistanlık değil.

Aslında rahat ortamlarda salonlarda esnafla toplantı yapmak doğru, amacına uygun olursa, lakin görülen o ki uygun olmuyor. Bence sayın başkan size tavsiyem sistem dışı bir hareketle BMW marka makam aracınızdan arada bir inerek esnafın yürüdüğü yolda yürümeniz, gidip bir çayını içmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Hiç kimse de sizi öpmek için sıraya girmiyor.

📆 15 Temmuz 2008 Salı 14:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR