MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Sağlık » Bu renkler huzur veriyor
Bu renkler huzur veriyor


Bu renkler huzur veriyor

Bazı renklerin insan vücudunu ve psikolojisini olumlu yönde etkilediğini biliyor musunuz?

Renkler insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Hayatımızın içinde olan renkler biz farkına varmasak da bizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor aslında. Bilimsel çalışmalarla da renklerin insan üzerinde bir çok olumlu ve olumsuz etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Gelin bizde insan vücuduna ve psikolojisi ne pozitif etki veren renklere bir göz atalım.

İNSAN PSİKOLOJİSİNİ POZİTİF YÖNDE ETKİLEYEN RENKLER

Uzmanlar Sarı rengin insandaki iyimserlik ve kendine güven duygularını arttırdığını söylüyor. Bu rengin verdiği enerjiyle, kişinin zihinsel faaliyetlerinin olumlu yönde artacağı söyleniyor. Sarı insana sevinç ,coşku ve ilham verir. Moral bozukluğuna da sarı iyi geliyor. Sindirim, mide bağırsak ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde terapistler sarıyı devreye sokuyor. Altın sarısı tonlarının ise zihin üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirtiliyor.Renk-saglik

Pembe, sabah güneşinin rengi, dişi duyguların ifadesidir. Yaşam dolu, mükemmel ve enerji veren bir renktir. Sağlıklı olmanın ve daima genç kalmanın ifadesi olarak da tanımlanabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir özelliği vardır.

Renk uzmanları, bazı insanların doğaya olan tutkusunu yeşilin sakinleştirici özelliğine bağlıyorlar. Sinir sistemini dengeler, bedenin ritmik düzenini koruyucu etkisi vardır. Dostluk ve ümidi simgeler. Kalp rahatsızlıklarında, tansiyon yüksekliğinde ve yorgunluk hallerinde yeşil renk tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. Renk uzmanları, bazı insanların doğaya olan tutkusunu yeşilin sakinleştirici özelliğine bağlıyorlar. Sinir sistemini dengeler, bedenin ritmik düzenini koruyucu etkisi vardır. Dostluk ve ümidi simgeler. Kalp rahatsızlıklarında, tansiyon yüksekliğinde ve yorgunluk hallerinde yeşil renk tedavi amaçlı olarak kullanılıyor.

Lacivert rengi ise insanı yatıştıran bir etki taşıyor. Bunun nedeni mavinin tonu olması. Mavinin diğer koyu tonları da insanda olumlu etki yaratıyorlar. Bedensel ve ruhsal yakınmaların sağaltılmasında lacivert oldukça etkili. Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra, insanın yorgunluğunu alan, dinlendiren özelliği de buluyor.

Haber : ESRA GÜLATAR

 

📆 28 Temmuz 2016 Perşembe 16:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR