MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum » Muhtarlarla toplantı yapmayı devlet yeni hatırladı, Günaydın demeli!..
Muhtarlarla toplantı yapmayı devlet yeni hatırladı, Günaydın demeli!..


Hükümetten Kaymakamlara genelgeyle zorunlu olarak “Vatandaş buluşması” toplantıları uygulaması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 05.11.2016 tarih ve 8154 sayılı Genelgesi gereği, her ay düzenli olarak Kaymakam, vatandaşlarla, muhtarlarla, STK Temsilcileri ve Kamu Kurumu Yöneticileri ile bir araya gelecek, toplantılar yapacak.

Yerel yönetimlerin en mikro mülki amirleri sayılan muhtarlarla beraber toplantılar yaparak yerel yönetim anlayışını 2016 yılının Aralık ayında uygulamaya alan Ak Parti hükümetini tebrik etmek gerekir.

Zira 2002 de iktidara gelen Ak Parti hükümeti 2016 yılına gelene kadar 14 yıl geçmiş, muhtarlar hep ihmal edilmiş, toplantılarda dolgu malzemesi gibi görülüp konuşma esnasında “ -saygıdeğer muhtarlarımız” şeklinde hitap edilmiş olmasına rağmen ne yazık ki, o saygıdeğer muhtarlar hak ettiği saygıyı layıkıyla görememiştir.

muhtarlar-toplantisi-kaymakam-1

İçişleri Bakanlığının zoruyla Kaymakamlara her ay halkla toplantı mecburiyeti geldi .

Şimdi gelelim Kaymakamlıkların bu her ay zorunlu tutulduğu toplantılara…

Kartal’da ilk toplantı Muhtarlarla yapıldı.

Göreve geldiğinden beri etliye sütlüye pek karışmak istemeyen Kartal Kaymakamı Cemil Aksak için zor gelecek bir uygulama. Neden mi zor gelecek dedik, çünkü sayın Kaymakamımız değil muhtarlara kimseyle telefonla dahi diyalog kurmaktan kaçınan bir Kaymakam olduğu için. Kartal’ın Mülki Amiri olan sayın Kaymakam rahatsız edilmemek için cep telefonunu ne muhtarlara ne basın mensuplarına ne de başka kimseye vermeyen bir anlayışa sahiptir. Ama ne yazık ki bugün zorunlu olarak muhtarlarla paylaşmak durumunda kaldı. Ne demeli devlet zoru bu olsa gerek.

Takdir etmek gerekir ki; Altınok Öz, 2009 dan beri muhtarlarla toplantı yapıyor

Kabul etmek gerekir ki; Bu konuda en duyarlı davranışı Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz gerçekleştirmiştir. Yani Belediye Başkanı olduktan kısa bir süre sonra ayda bir olmak üzere her ay istisnasız muhtarlarla toplantılar yapılarak mahallelerin sorunlarını ilgili birim müdürleriyle çözümüne yönelik çalışmalar yapmıştır. Hakkını teslim etmek gerekir. Yani yerel yönetimler Başkan Öz’ü örnek alarak hakkıyla bu işi yapmalıdır. Başkan Altınok Öz muhtarlarla sadece toplantılar yapmakla kalmayıp hizmet ettikleri muhtarlık ofislerini yenilemek suretiyle sağlıklı ortam oluşturma yoluna gitmiştir. Hatta personel çalıştırılması noktasında maddi destek sağladığı bilinmektedir.

Bir hakkı da teslim etmek adına her mahalleye bir Yaşam Kalitesi Yükseltme Merkezi projesiyle muhtarlıklar içinde özel bir çalışma yapan önceki dönem Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ı da unutmamak gerekir.

Bu halk buluşmaları “Kent Konseyleri” ile benzer bir yapılanmayı çağrıştırıyor.

Toplantılarda tavsiye kararları alınsa bile ilgili kurum/kuruluşun bu konuda ne yaptığı izlenmeli ve halka duyurulmalıdır.

📆 06 Aralık 2016 Salı 17:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR