MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Manşet, Spor » Karatede Boğaziçi Coşkusu
Karatede Boğaziçi Coşkusu


İstanbul’un ev sahipliği yaptığı ve bu yıl 30 yaşını dolduran Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası sona erdi. Türk karatesinin en köklü organizasyonu olan turnuvada üç gün boyunca 25 ülkeden toplam 1502 sporcu mücadele etti.

 Ülkemizin en köklü karate turnuvası olma özelliğine sahip Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası bu yıl 30’uncu yaşını doldurdu. 3-5 Şubat tarihlerinde Bağcılar’da düzenlenen dev turnuvada üç gün boyunca 25 ülkeden toplam 1502 sporcu mücadele etti.

Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyonda 135 dalda madalya sahiplerini bulurken, Türkiye tüm kategorilerde kürsüye çıkma başarısı gösterdi. Büyükler kategorisinde müsabakalarının yapıldığı kapanış gününde sporcular ferdi kumite, ferdi kata, takım kumite ve takım kata kategorilerinde zirveye çıkabilmek için kıyasıya mücadele verdi.

Milli takımlar düzeyinde yıldız, ümit, genç, büyük ve veteran kategorilerinde 347 Türk sporcu tatamide ter dökerken, Türkiye genel madalya sıralamasında zirveye çıktı. Organizasyonda  milli takımlar düzeyinde Azerbaycan 19 madalya ile ikincilik koltuğuna oturdu. Genel klasman üçüncülüğünü ise 14 madalya kazanan Ukrayna elde etti. Turnuvaya katılan 17 ülke de en az birer madalya kazanma başarısı gösterdi.

 30 YILLIK HEDİYE

 

  1. Uluslararası Boğaziçi Turnuvası’nı salonda büyük bir heyecanla takip eden turnuvanın kurucu ismi eski Federasyon Başkanı İbrahim Öztek, 30 yılda çok büyük değişimler olduğunun altını çizdi. Turnuvanın aldığı statüye de değinen Öztek, “30 yıl önce başlattığımız Türkiye’nin ilk Boğaziçi isimli spor organizasyonu bugün dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sporculara kapılarını açıyor. Bu bizim için gurur vericidir. Eminim ki ilerleyen dönemlerde turnuvamız daha da geniş kitlelere ulaşacak ve katılımcısayısı daha da artacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Boğaziçi turnuvalarının ilk madalya ve şiltini yanında getirdiğini belirten Öztek, “İlk turnuvanın anısını 30 yıl boyunca itinayla sakladım. Artık bunu saklama sırası başkanımız Esat Delihasan’dadır. Onun da bu anıları 30 yıl itinayla saklayacağına eminim.” diyerek Başkan Esat Delihasan’a madalya ve şilti takdim etti.

İbrahim Öztek’e anlamlı hediyesi için teşekkür eden Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan yaptığı konuşmada  Uluslararası Boğaziçi Turnuvası’nın ilk yılında sporcu olarak yarıştığını belirtti. 30 yıl sonra federayon başkanı olarak turnuvada yer almanın mutluluk verdiğini ifade eden Esat Delihasan, “Turnuvada güçlü sporcular vardı ve müsabakaların kalitesi oldukça yüksekti. Çok iyi mücadeleler izledik, bundan dolayı katılım gösteren tüm sporcuları tebrik ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

📆 06 Mart 2017 Pazartesi 10:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR