MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Kültür-Sanat, Manşet » İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı Gerçekleştirildi
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı Gerçekleştirildi


İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 96. Yıldönümü ve Mehmet Akif’i Anma Programı Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği programa Kartal Kaymakamı Cemil AKSAK, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz TURHAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza AKA, Kartal Belediye Başkan Vekili Gülcemal FİDAN, Kartal Müftüsü Mustafa BAYTAR, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, protokol üyeleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza AKA, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. “Tarih boyunca millet olarak sayısız imtihanlar verdik, buhranlı günlerden geçtik, bağımsızlığımızı sürdürebilmek, bu vatanı korumak için büyük bedeller ödedik.” diyen Ali Rıza AKA: “Davasını şiirleriyle bayraklaştıran, şiiriyle hayatını iç içe geçiren Akif, İstiklal Marşı’na, “Korkma!” diye başlamış “istiklal” diyerek bitirmiştir. İlk kelimesinden son kelimesine kadar baştan sona muhteşem bir ahenk ve mana derinliğini ihtiva eden İstiklal Marşı adeta bu milletin külüne üflenen nefes misali, içerimizde yanan istiklal ateşini alevlendirmiştir. Ki bu alev iman dolu göğüslerimizde tutuşunca düşmanın ne teyyareleri ne de topları hiçbir fayda vermemiştir.” dedi.

Ali Rıza AKA: “Akif’in en büyük eseri sağlam karakteri ve davasıdır. Akif’in ardı sıra gittiği o kutlu dava Fırat’ı, Nil’i, Tuna’yı ve elbet Zemzem’i çorak gönüllerimize taşıyacak yegâne davadır.”  sözleriyle Mehmet Akif’in bir dava adamı olduğunu vurguladı.

Okullar arası İstiklal Marşı’nı Güzel Ve Ezbere Okuma Yarışması İlkokul Birincisi Ege Sanayi İlkokulu öğrencisi Nihat DUMLU, İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere okuyarak konuklardan büyük alkış aldı. Liseler Arası Kompozisyon Yarışması Birincisi Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nur Aleyna SAKOĞLU yazdığı kompozisyonu okudu. Cevizli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İstiklal Marşı’nın Kabulü ile ilgili kısa bir tiyatro sergiledi. Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Safahat’tan seçme şiirler okudular.  Liseler Arası Şiir Yarışması’nda birinci olan Şehit Salih Alışkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Feride BAYRI’nın şiiriyle devam eden programın son bölümünde Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ebru DEMİRVÜCUT yönetimindeki Öğretmenler Korosu, güftesi Mehmet Akif’e ait olan eserleri seslendirdi.

Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

📆 14 Mart 2017 Salı 10:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR