MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet, Sultanbeyli » Sultanbeyli’de “Manipülasyonların Kıskacında İslam’’ Konferansı yapıldı
Sultanbeyli’de “Manipülasyonların Kıskacında İslam’’ Konferansı yapıldı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Önder İmam Hatipliler Derneği ve Samed Sultanbeyli İmam Hatipliler Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Manipülasyonların Kıskacında İslam” ve Ömer Karaoğlu konseri Sultanbeyli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Moderatör Tuğba Karaçorlu’nun eşliğinde Önder Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Başar tarafından gerçekleştirilen seminerde şu ifadelere yer verildi.

Bugün içinde yaşadığımız ve son birkaç yüzyıldır Batı dünyası tarafından şekillendirilen dünya, insanlığı geçmişte olduğundan daha iyi bir noktaya ulaştırmada başarılı olamamıştır. Tam aksine, özellikle son yıllarda yaşanan gelişmelere bakıldığında, Batılı devlet ve yapıların kontrolündeki mevcut küresel sistemin dünyayı felakete sürüklediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Nitekim şu veriler bu acı gerçeği teyit eder niteliktedir:

  • BM tarafından 1971 yılında yapılan düzenlemeyle “En Az Gelişmiş” olarak tanımlanan ülkelerin sayısı 25 iken, günümüzde bu sayı 49’a çıkmıştır.
  • Küresel Servet Raporu 2015 verilerine göre, 250 trilyon dolarlık küresel servetin %50’si, %1’llik kesimin elindedir.
  • Dünyanın en büyük 50 bankasının toplam varlıklarının büyüklüğü, 187 ülkenin bir yılda ürettiği gayrisafi yurt içi hasılaya denk gelmektedir.
  • Dünya üzerindeki gerçek mal ticareti günlük 50 milyar dolar iken, suni işlemlerle bu rakam 5 trilyon dolara ulaşmaktadır. Bir başka deyişle, küresel ölçekte ticari işlemlerin %99’u sanaldır.
  • BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından aktarılan verilere göre, dünyada insani yardıma duyulan ihtiyaç 15 yılda 12 kat artarak yıllık 245 milyar dolara ulaşmıştır.
  • Dünya üzerinde hemen her yıl bir yenisi başlatılan içsavaş, işgal ve askeri operasyonların dünyaya maliyeti yıllık 15 trilyon Dolar’dır.
  • Her yıl yaklaşık 50 milyon hayvan kozmetik, ilaç, eğlence ve giyim endüstrileri tarafından katledilmektedir.
  • BM verilerine göre dünyada 250 milyon uyuşturucu bağımlısı bulunmakta ve her yıl 6 milyon insan tütün, 2.5 milyon insan ise alkol kullanımı sebebiyle yaşamını yitirmektedir.
  • OECD raporuna göre Avrupa’da doğan çocukların ortalama %50’si evlilik dışı ilişki yoluyla dünyaya gelmektedir. Bu oran bazı ülkelerde %60’ın üzerindedir.
  • Dünyada yaklaşık 1 milyar insan açlık çekmekte ve her yıl 2.3 milyon çocuk yetersiz beslenme sebebiyle ölmektedir.

Dünyamızın bu hale gelmesinin baş sorumlusu, hiç şüphesiz mevcut sistem ve bu sistemin temsilcisi olan kişi ve kurumlardır. Yaşanan sorunlara çözüm üretme potansiyeline sahip İslam medeniyetini oluşturan tüm unsurlar, bu potansiyeli sebebiyle çeşitli manipülasyonlara maruz kalmaktadır.

 

Güçlü yorumu ve özgün besteleriyle Ömer Karaoğlu, Sultanbeyli İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerinden yoğun katılımı ile sahne aldı.

 

Konsere ‘Arzuhal’ parçası ile başlayan sanatçı gecede; ‘Kuşlar’, ‘Ne zaman insan’,  ‘Hasret’, ‘Yol mu dayanır’, ‘Mekke’, ‘Sızı’‘La ilahe illallah’ gibi eski ve yeni parçalarını İmam Hatiplilerle hep birlikte söyledi.

 

‘Biz etrafımızda pek çok acı ve ızdırap ile birlikte yaşıyoruz. Suriye’yi biliyoruz, onlarla aşımızı paylaşmaya çalışıyoruz. Biz büyük bir ümmetin evlatlarıyız çünkü. Filistin’de yangın sürekli alevlendirilmeye çalışılıyor. Biz biliyoruz ki düştüğümüz yerden yeniden ayağa kalkacağız. Yürekten buna iman ediyoruz. Biz bu acılardan umutlar devşirmeyi bileceğiz.’ sözlerinin ardından ‘Bilemezler’ parçasını okudu.

 

Sanatçı, Ömer Karaoğlu alkışlar ve tezahüratlarla konserini tamamladı.

📆 20 Mart 2017 Pazartesi 12:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR