MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Kültür-Sanat, Manşet » Kartal’da Cemal Süreya şiirleri hayat buldu
Kartal’da Cemal Süreya şiirleri hayat buldu


Kartal Belediyesi, Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya anısına şiir buluşması programı düzenlediKartal Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya anısına Cemal Süreya Şiir Buluşması programı düzenledi.

Kartal Belediyesi, Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya anısına şiir buluşması programı düzenledi

 

Kartal Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya anısına Cemal Süreya Şiir Buluşması programı düzenledi. Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe belediye başkan yardımcıları Gülcemal Fidan, Gökhan Yüksel, Cemal Süreya’nın eşi Zühal Tekkanat ile Cemal Süreya dostları katıldı.

 

Programda konuşan televizyon programcısı Güler Kazmacı, “Çok saygı duyduğum bir şairdi. Utangaç bir insandı. Samimi konuşurdu. Aklına gelen her şeyi konuşmazdı. Kabalıkla dürüstlük arasında ince bir çizgi vardır. Asla o çizgiyi aşmazdı” dedi.

 

Etkinliğe katılan Cemal Süreya’nın eşi Zuhal Tekkanat, “Ne mutlu Cemal Süreya var ve onu sevenler burada. Bugünler çok duygulu günler. Hepinizi canı gönülden kucaklıyorum” diye konuştu.

 

Etkinliğin düzenlenmesinde önemli katkıları olan Kartal Belediyesi adına konuşan başkan yardımcısı Gülcemal Fidan, “Orhan Veliler, Nazım Hikmetler, toplumun görmediklerini en önce görüp toplumun söyleyemediklerini en önce söyleyip toplumsal duyarlılıkları için ceza alan şairlerdi. Cemal Süreya adına yapılacak olan her şeye Kartal Belediyesi olarak varız” diye konuştu.

 

Fidan konuşması sonrasında Cemal Süreya’nın eşi Zuhal Tekkanat’ın elini öperek plaket taktim etti. Programa katılan isimlere de Kartal Belediyesi Cemal Süreya için yaptıkları program nedeniyle plaket takdim etti.

 

Şair Hilal Karahan, Cemal Süreya’yı “Cemal Süreya’nın bizim şiirimizde yeri farklıdır. Benim kuşağım yani 2000 yılından sonra şiire başlayanları etkilemiş bir insan. İkinci Yeniciler için en çok sevilen şair Cemal Süreya. Çok güzel aşk şiirleri yazıyor” sözleriyle anlatırken şair İhsan Tevfik usta şairin konar göçer muhacir bir şair olduğunu söyledi. Programda pek çok isim Cemal Süreya’dan şiirler okudu.

📆 03 Nisan 2017 Pazartesi 10:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR