MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Politika » Mimar Alp, MHP Genel Merkez Binası’nı bu günler için mi tasarladım
Mimar Alp, MHP Genel Merkez Binası’nı bu günler için mi tasarladım


MHP Genel Merkez binasını tasarlayan Y. Müh Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, ülkücü camianın birlik beraberlik içinde bulunması gerektiğini arzuladığını ifade etti.

 

Binaların dili vardır, konuşurlar, bize mesajlar gönderirler. Eser yapıların güçlü söylemleri vardır, bir bakıma bu nedenle eser olarak kabul edilirler…

Rahmetli lider Alparslan Türkeş’ in dileğiyle projelerini hazırladığım Balgat MHP Genel Merkez binasında okuyabilenler için böyle mesajlar saklıdır. Dışarıdan pek algılanmasa da 9 bloktan oluşan yapı ülkücülerin ‘9 Işık’ doktrinini anımsatır.

M,H,P adını verdiğimiz üç ana kitle yukarıdan bakıldığında ‘3 Hilal’ sembolünü hatırlatır. Ancak en önemli vurgu ve binanın da en ikonik elemanı iki dairesel asansör şaftı üzerine yukarı doğru tırmanan yarım küredir. Üzerinde helikopter pisti içinde de lokanta bulunmaktadır. Göğe doğru bu tırmanış MHP’ nin yükselişini simgelemektedir. Yapı 2012 yılında ‘Avrupa’nın en iyi kamu hizmeti binası’ seçilirken uluslararası jüri muhtemelen bu gizemli mesajları dikkate almıştır.

 

Gelin görün ki ülkemizin köklü partisi MHP’ nin bugün düşüşe geçtiği ifade edilmektedir. Bu algının ne kadar gerçekçi olduğunu zaman gösterecektir. Ancak ülkücü camia ve genel kitleden gelen mesajlardan ülkücü milliyetçilerin keskin biçimde ikiye bölündüğü izlenmektedir. Bir bölümü ‘Türkeş’ in MHP’ sinden her ne olursa olsun ayrılmam, orada doğdum orada ölürüm, liderler gelip geçicidir, parti kimliği esastır, ülkücülük ancak MHP çatısı altında yapılır’ derken diğer grup ise MHP bitmiştir, misyonunu tamamlamıştır, ekseninden şaşmış ve iktidarın koltuk değneği olmuştur, temel ilke olarak yıllardır arkasında durduğu savların bugün tam tersini savunmaktadır, yeni kurulacak partideyiz veya bu ekibi izliyoruz, kadrosuna ve programına bakacağız, ona göre hareket edeceğiz’ demektedir. En acısı da ayrışan bu iki gurup birbirlerine ağır sözler, ithamlar yöneltmektedirler.

Yeni kurulacak parti oy pastasından ne ölçüde pay alabilecektir bilemem, ancak siyasi konjonktürde ciddi bir kırılma olmaz ise MHP’ nin oylarında kayda değer bir düşüş olacağı söylenmektedir. Bu durumda MHP’ nin yükselişini simgeleyen Genel Merkez’ in yükselen yarım küresi de anlamını yitirmiş olacaktır. Cephe boyası da uzun zamandır dökülmüş bulunan yapıt bir bakıma ağlamaktadır.

 

Bendenize gelince, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkan Adayı olarak 2 kez temsil ettiğim, Türkeş Beyefendi’ nin Başdanışmanı olarak yanında ve Merkez Yürütme Kurulu’nda uzun yıllar hizmet verdiğim MHP’ de bazı yanlışlara karşı geldiğim ve biat etmediğim için 2003 yılında istifa etmek zorunda kaldım, daha doğrusu bırakıldım. Başka partilerden Istanbul başkan adaylıklarım oldu, ancak uzun durmadım. Şimdilerde yeni oluşumla da bir temasım olmadı.

Milliyetçiliğimi içimde yaşıyor ve yurt içi dışı projelerimle Ay yıldızlı bayrağımıza hizmet vermeye çalışıyorum. Umarım siyaset arenası hasmane tavırlardan sıyrılır, ortak paydada birleşir ve Ülkemiz içine çekildiği dar boğazdan güçlenerek çıkar.

 

📆 17 Eylül 2017 Pazar 12:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR