MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet » Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Ekim ayı faaliyet bülteni açıklandı
Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Ekim ayı faaliyet bülteni açıklandı


Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün Ekim ayı faaliyet bülteni açıklandı. Kartal’da zabıtayı ilgilendiren alanlarda denetim, bilgilendirme ve düzenleme faaliyetlerini özverili bir şekilde yürüten Zabıta Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlara göre Ekim ayı boyunca 54 iş yeri denetlendi. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yollara ve sokaklara rastgele bırakılan inşaat atıkları ve hafriyatlar için 7 gün 24 saat boyunca denetimler yaptı. İlçe sınırları dâhilinde bulunan metruk binalar ile ilgili tespitte bulunan ekipler, gerekli işlemler için İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bilgi verdi.

 

Pazar esnafı denetlendi

Haftanın 7 günü semt pazarlarının kurulduğu Kartal’da 12 ayrı semt pazarını denetleyen zabıta ekipleri, nizami etiket kullanmayan, bina ve işyeri girişlerini kapatan, ağaçlara, balkon pencere vs. korkuluklarına ip bağlayan, tezgâh sınırlarını aşan, çöplerini gelişi güzel atan ve bağırarak satış yapan esnafa da uyarıda bulundu.

 

Gecekonduya geçit yok

İlçe genelindeki inşaatları İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanları ile birlikte denetleyen Zabıta Müdürlüğü ekipleri, imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılaşmaları, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanları ile birlikte tespit ederek gerekli yasal işlemleri yaptı. Yapılan kontroller esnasında araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde malzeme yığan 14 inşaat firması hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapıldı. 775 sayılı yasa kapsamına giren ve halk dilinde gecekondu diye tabir edilen inşaatların kontrolü ile ilgili denetimlere de devam eden Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri; özellikle Aydos bölgesini kontrol altında tutarak herhangi bir kaçak yapılaşmaya meydan vermedi.  Kartal Belediyesi tarafından belirlenen saatler dışında gürültülü şekilde inşaat faaliyeti gösteren şahıs veya şirketlere gerekli uyarı ve ikazlar yapıldı. Araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde cadde ve sokaklara inşaat malzemesi yığan inşaat firmalarına da gerekli yasal işlem uygulandı.

 

39 askerin ailesine yardım eli

Kartal Belediyesi’nden asker ailesi maaşı almak için müracaat eden 39 ailenin durumu ile ilgili tahkikatı yapan Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin hazırladıkları tahkikat formları, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne gönderildi.

 

Gelen şikâyetler değerlendirildi

Ağustos ayı boyunca toplam 509 evrakı kayda alan ve telefon ile gelen 768 şikâyeti sonuçlandıran Zabıta Müdürlüğü, Mavi Masa’dan gelen 104 şikâyet formu ve 80 adet dilekçe ile ilgili inceleme başlattı. Trafik düzenlemesi ile ilgili faaliyetleri de yürüten zabıta ekipleri, araç parkının yasak olduğu caddelerde çalışma yaptı.

 

Sokak işgallerine denetim

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından bildirilen ve belediyeden ‘İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ almadan faaliyet gösteren 30 iş yerine tebligat yapıldı. Tebligat neticesinde ruhsat almayan iş yerleri mühürlendi. Yine belediye sınırları dâhilinde faaliyet gösteren; ancak teşhir ve ticari amaçlı malzemeleri iş yerlerinin önüne koymak sureti ile vatandaşların geliş geçişini engelleyenlere de denetim ve gerekli yasal işlemler yapıldı.  360 müessesin işgali kaldırıldı. İşgali kaldırmamakta ısrar eden veya kaldırmayan 45 esnaf hakkında 5326 sayılı kabahatler kanununun gereği idari yaptırım tazmin edilerek 4,905 TL para cezası kesildi.

 

Hurda araçlar kaldırıldı

Kartal Belediyesi sınırları içinde özellikle ana arterler başta olmak üzere, alt geçitler gibi halkın yoğun olarak gezip dolaştığı yerlerde seyyar satıcılarla denetim yapan zabıta ekipleri; görüntü kirliliğine neden olan hurda araçları, ilgililerine ulaşılıp gerekli tebligatlar yaprak araçların kendi sahipleri tarafından kaldırılmasını sağladı.

Okul önlerinde önlem alarak öğrencilerin karşıdan karşıya geçmelerini ve trafik düzenini sağlayan Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri, okul ve çevrelerinde düzenli ve günlük olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kartallı Kazım ve Kartal Meydanı’nda yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında özveri ile görev alan Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Zafer Yürüyüşü ve çelenk konulması sırasında düzeni sağlayarak olası bir olumsuzluğun önüne geçti.

📆 16 Kasım 2017 Perşembe 12:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR