MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kartal Belediyesi’nden ‘Aile İçi Şiddet Farkındalık Eğitimi’
Kartal Belediyesi’nden ‘Aile İçi Şiddet Farkındalık Eğitimi’


Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Kadın Danışma Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla ‘Aile İçi Şiddet Farkındalık Eğitimi’ gerçekleştirdi. Uğur Mumcu Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitime Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ali Kemal Özdemir, Kadın Danışma Merkezi çalışanları ve Kartallı kadınlar katıldı.

Kadınların her alanda olduğu gibi şiddet karşısında da birbirleriyle dayanışmasının önemi ve bir araya gelerek güçleneceklerine vurgu yapılan eğitim çalışması ile  kadına yönelik şiddeti onaylayan toplumsal ortamı etkilemek, şiddete karşı bir sosyal baskı ortamı yaratmak, farkındalık ve duyarlılık geliştirilmesi hedeflendi. Sosyal Hizmet Uzmanı Neşe Hacısalihoğlu tarafından gerçekleştirilen eğitim çalışmasında aile içi şiddetin ne olduğu, neler yapılabileceği, mağdurlara nasıl yardım edilebileceği, mağdurların hakları, hukuki ve psikolojik yardım alabilecekleri kurumlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Eğitimde, 8 yıl boyunca devam eden acil yardım hattı deneyimini aktaran Hacısalihoğlu, şiddetin nedeni olarak gösterilen ‘Erkeğin doğasında var, psikolojik sorunları olduğu için veya alkol vb kullandığı için şiddet uyguladı’ söylemlerinin, şiddetin nedeni değil bahanesi olduğunu vurguladı. Hacısalihoğlu, şiddetin en önemli nedenlerinden birinin, dayağın bir eğitim/terbiye etme aracı olarak görülmesi ve normalleştirmesi olduğunu belirtti. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanıldığından daha yaygın olarak şiddet olaylarının yaşandığını belirten Hacısalihoğlu, “Şiddete; öfkemizi kontrol edemediğimiz için, gücü ve kontrolü elde tutmak için, uygun bir yol ve doğru iletişim yollarını bilmediğimiz ve bize, sorunun tek çözüm yolunun şiddet uygulamak olduğu öğretildiği için başvuruyoruz. Şiddeti, güçlüden güçsüze doğru sürdürüyoruz” dedi.

Katılımcıların sorularının da cevaplandığı eğitim çalışmasında kadınlara, çevrelerinde yaşanan şiddet olayları karşısında mağdurlarla nasıl bir iletişim kurmaları gerektiği, profesyonellerden yardım almalarını sağlamak için hangi kurumlara yönlendirme yapmaları gerektiği konusunda bilgi verildi.
📆 24 Kasım 2017 Cuma 11:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR