MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Yazarlar » DEMOKRASİ ŞÖLENİ
Mustafa Telli
DEMOKRASİ ŞÖLENİ


Bir kişinin hakim olduğu yönetim biçimine mutlakıyet, bir sınıfın hakim olduğu yönetim biçimine meşrutiyet, halkın kendi kendini yönettiği yönetim biçimine de demokrasi denir. En iti yönetim biçimi demokrasi, demokrasiye güç ve kuvvet veren de siyasi parti, sendika ve derneklerdir.

Türk Eğitim Sen bir memur sendikası, Türk Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube’de bu sendikanın yerel temsilcisidir. İşte bu sendika geçtiğimiz hafta 6. Olağan genel kurulunu yaptı. Tam bir demokrasi şöleni şeklinde gerçekleşen genel kurul iki aşamada gerçekleşti. Birinci aşamada delege seçimi, ikinci aşamada da yönetim, denetleme ve disiplin kurulları seçildi.

Birinci aşamada: delege olmak veya kendi delegesini seçtirmek için yola çıkan adaylar, aday olup, seçime girerek bir biri ile yarıştılar. İkinci aşama delegelerin yarıştığı genel kuruldu. Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şubenin konferans salonunda gerçekleşen genel kurula: kardeş şube başkanları, delege ve üyeler katıldı.

Açılış konuşması ile başlayan kongrede; Cumhuriyetimizin kurucusu, başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenler adına saygı duruşunda bulunan öğretmenler İstiklal Marşımızı okuduktan sonra; delegelerin teklif ve oylarıyla kongreyi yönetecek divan heyetini seçtiler.

Divan başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi BOSTAN’ın, gündem maddelerini okuyarak,  delegelere gündem ile ilgili görüşlerini sorması, denetleme ve faaliyet raporlarının okunmasından sonra “konuşma yapmak isteyen var mı?”, ” Kabul edenler” ve “kabul etmeyenler”  şeklindeki soruları ve yapılan konuşmalar demokrasi şöleninin birer örneği olarak kayda geçti.

Şube Başkanı H. İbrahim ÇAKMAK’nın yeni üye yazımımı, maaş ve sosyal haklar konularında yapılan çalışmaları özetlediği konuşmasını seçim izledi. Divan başkanı BOSTAN;  kısa bir konuşmadan sonra: yönetime aday olanların müracaatlarını istemesi ve birkaç defa “başka aday var mı?” diye sorması ne kadar güzeldi.

Kartal ilçe seçim kurulu nezaretinde yapılan seçime: 110 delegeden 83 delege katıldı. Seçime katılan 83 delegenin oyunu alan H. İbrahim ÇAKMAK yeniden başkan seçilirken; Türkan KIRIMLIOĞLU, M. İlkay KAYA, Dursun ŞEN, İbrahim AK, Bilal GÜNGÖR ve İlkay TUNCAY yönetime giren isimler oldu.

Yeni yönetime başarılar diliyor,  yetki alarak memur ve emeklilerin maaşını yükseltmesini,  bekliyorum. Dilerim her memur daha iyi bir yaşam standardına kavuşur, her memur bir ev ve bir araba alır.

Öğretmenler gününü kutlamakta olduğumuz bugün tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyor Bize örnek bir seçim sunarak demokrasi şölenine imza atan Türk Eğitim Sen mensuplarına teşekkür ediyor, kendilerine başarılar diliyorum.

Mustafa telli

📆 24 Kasım 2017 Cuma 11:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR